Jan Sehn. Sędzia śledczy Komisji Badania Zbrodni Niemieckich

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 08:12
- Był prawnikiem wykształconym jeszcze przed II wojną światową, ukończył Uniwersytet Jagielloński. Po wojnie, jako sędzia śledczy, bardzo intensywnie zajął się ściganiem zbrodniarzy niemieckich. Oprócz tego był też m.in. wykładowcą akademickim i wieloletnim dyrektorem Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie - mówił w Dwójce dr Filip Gańczak z Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • Jan Sehn. Tropiciel nazistów (Rzeczypospolite/Dwójka)
Okładka książki Jan Sehn. Tropiciel nazistów
Okładka książki "Jan Sehn. Tropiciel nazistów"Foto: Mat. promocyjne/Pixabay

75. rocznica wyzwolenia Auschwitz serwis specjalny.jpg
75. rocznica wyzwolenia Auschwitz - serwis specjalny

W lutym br. ukaże się biografia prof. Jana Sehna, wybitnego eksperta zajmującego się rozliczaniem zbrodni III Rzeszy, patrona krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych. Dr Filip Gańczak, autor książki "Jan Sehn. Tropiciel nazistów", podąża śladami swojego bohatera, tłumaczy, dlaczego władze Polski Ludowej powierzyły przedwojennemu sędziemu śledczemu odpowiedzialne zadania.

- Od maja 1945 roku Sehn jeździł do Oświęcimia, wielokrotnie odwiedzał teren byłego obozu, gdzie zabezpieczał dowody i przesłuchiwał świadków, przede wszystkim byłych więźniów, którym udało się przeżyć. Na początku 1946 roku, w ramach tzw. polskiej misji wojskowej badania niemieckich zbrodni wojennych, wyjechał do amerykańskiej strefy okupacyjnej Niemiec. Był to już ten moment, w którym Amerykanie i Brytyjczycy zaczynali wydawać podejrzanych Polsce. Trzeba było więc skorzystać z tego, że wielu zbrodniarzy znajduje się już w alianckich więzieniach i wyłuskać tych, którzy można było postawić przed sądem w Polsce - tłumaczył gość audycji.

Rozmowa toczyła się również m.in. wokół polityki zagranicznej PRL i kwestii osądzania zbrodniarzy nazistowskich w relacjach z oboma państwami niemieckimi.

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadził: prof. Antoni Dudek

Gość: dr Filip Gańczak (IPN, autor książki "Jan Sehn. Tropiciel nazistów")

Data emisji: 10.02.2020

Godzina emisji: 21.30

pg/pj

Czytaj także

Niezwykłe odkrycie na terenie byłego obozu w Sobiborze

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 16:49
Podczas prac wykopaliskowych na terenie byłego obozu zagłady w Sobiborze archeolodzy odkryli tunel, którym mogli uciec więźniowie.
rozwiń zwiń