Polskie Radio
Section05
Sobibór

Rząd RP w Londynie wzywał do ratowania Żydów. Zachód nie reagował

"Nowe metody masowego mordu stosowane w ciągu ostatnich kilku miesięcy potwierdzają fakt, że władze niemieckie z całą świadomością dążą do całkowitej eksterminacji ludności żydowskiej w Polsce i wielu tysięcy Żydów, których władze niemieckie deportowały z Europy zachodniej i środkowej, a także z samej Rzeszy Niemieckiej do Polski" – mogli przeczytać alianci w tzw. nocie Raczyńskiego opublikowanej 10 grudnia 1942 roku.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie sprawiedliwi wśród narodów świata Edward Raczyński rząd londyński Rząd RP na Uchodźstwie II wojna światowa Holokaust historia Polski HISTORIA Niemcy Auschwitz Bełżec Sobibór Żydzi Jan Karski Witold Pilecki

Niemieckie media: nasz kraj nie rozliczał należycie zbrodniarzy wojennych

Wydany 20 grudnia 2022 roku wyrok na Irmgard Furchner, byłą sekretarkę z niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof koło Gdańska, to jedna z ostatnich spraw dotyczących niemieckich oprawców z II wojny światowej. Media w Niemczech wskazują, że RFN długo nie rozliczała należycie zbrodni niemieckich, a zbrodniarze otrzymywali niskie wyroki lub w ogóle nie byli skazywani.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy sąd Auschwitz Sobibór

Dziesięć osób, których szczątki znaleziono na terenie obozu w Sobiborze, to Żydzi

Dziesięć osób, których szczątki znaleziono na terenie obozu zagłady w Sobiborze, to Żydzi aszkenazyjscy – ustalili genetycy z Polski, Austrii i Niemiec. Wcześniej zakładano, że byli to działacze podziemia niepodległościowego. Badania opublikowało prestiżowe czasopismo "Genome Biology".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Sobibór III Rzesza II wojna światowa Holokaust DNA niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

75. rocznica powstania w Sobiborze. "To święto pamięci"

W Sobiborze na Lubelszczyźnie zakończyły się niedzielne uroczystości upamiętniające 75. rocznicę powstania w niemieckim obozie zagłady. Wzięli w nich udział między innymi przedstawiciele polskiego rządu, duchowni, świadkowie historii oraz reprezentanci państw, z których pochodzili więźniowie nazistowskiego obozu: Rosji, Słowacji, Czech, Francji, Ukrainy, Holandii, Niemiec i Austrii. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lubelszczyzna Sobibór Piotr Gliński