Prof. Mariusz Wołos: Józef Beck podejmował właściwe decyzje

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 10:00
Prawa ręka marszałka Piłsudskiego, żołnierz, konspirator, dyplomata, obiekt plotek i bohater skandalu obyczajowego, a przede wszystkim centralna postać niekończących się dywagacji na temat polskiej polityki zagranicznej przed 1939 rokiem i szans na uniknięcie klęski II RP. Bohaterem audycji był Józef Beck.
Józef Beck
Józef BeckFoto: NAC

Posłuchaj
28:45 2021_03_08 21_30_27_PR2_Rzeczypospolite.mp3 Rozmowa z prof. Mariuszem Wołosem (Rzeczypospolite/Dwójka)

Kim był naprawdę? Skąd wzięła się jego czarna legenda? Gościem prof. Antoniego Dudka był prof. Mariusz Wołos – współautor biografii Józefa Becka, która niedawno trafiła do księgarń.

- Naszym zadaniem było w miarę precyzyjnie, na ile pozwalają źródła, odtworzyć drogę życia i działalność Józefa Becka, przy czym wkomponowanie tego wszystkiego w realia, w których przyszło mu żyć - mówił prof. Mariusz Wołos.

shutterstock_granica PL GER 1200.jpg
Polsko-niemieckie traktaty graniczne

Książka jest niezwykle obszerna, ponieważ autorzy zamierzali dostarczyć czytelnikom tyle materiałów, aby oni sami mogli wyrobić sobie poglądy na różne kwestie. Książka ukazała się niedawno, ale już pojawiają się komentarze, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Opinie oscylują wokół określania tej pozycji jako "mowy obrończej". Prof. Mariusz Wołos jednak zdementował te komentarze.

Prawa ręka marszałka Piłsudskiego

- Piłsudski traktował Becka jako swojego wychowanka i tego, który jest przez niego wprowadzany na salony polityczne - mówił gość Dwójki. Profesor zwrócił uwagę, że Józef Beck cały czas wykonywał polecenia Piłsudskiego, mimo zajmowania ważnych funkcji. Wiele spraw nie zostało wyjaśnionych, m.in. zaginięcie Zagórskiego. Nigdy się zapewne nie dowiemy, jaka była prawda.

Józef Beck zostaje ministrem spraw zagranicznych jako bardzo młody człowiek. Czy się do tego nadawał? - W moim przekonaniu tak. Zajmował się polityką zagraniczną już dużo wcześniej. Był nieźle przygotowany do pełnienia tej funkcji - mówił prof. Mariusz Wołos. - Proszę też pamiętać, że w latach 1932-35 to Józef Piłsudski kierował tak naprawdę polityką zagraniczną - dodał.

Beck-2.jpg
"W 1939 roku Polska nie miała wyjścia". Historyk o polityce Józefa Becka

Dramatyczny rok 1938-39

Czy była alternatywa dla polityki Becka? - Naród był przeciwny sojuszowi z Niemcami. Beck musiał to brać pod uwagę. My, autorzy, jesteśmy zgodni z głosami, że nie było alternatywy dla polityki Becka. Uważamy, że w kluczowych sprawach wszystkie jego decyzje były właściwe - podkreślił prof. Mariusz Wołos.

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadził: Antoni Dudek

Gość: prof. Mariusz Wołos (współautor książki o Józefie Becku)

Data emisji: 8.03.2021

Godzina emisji: 21.30

nk

Czytaj także

Jerzy Sosnowski: Historia polskiego Bonda. Wywiad i kontrwywiad II RP

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 06:00
27 lutego 1934 roku Gestapo rozbiło siatkę polskich szpiegów. Zatrzymany został m.in. Jerzy Sosnowski, oficer wywiadu, człowiek, który dotarł do informacji o zbrojeniach Republiki Weimarskiej. Oznaczało to pogwałcenie przez Niemców postanowień traktatu wersalskiego. Jego działalność to przykład skuteczności polskich szpiegów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Mateusz Rodak: "Bieda była główną przyczyną przestępstw w II RP"

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 07:55
– Najpowszechniejsza była kradzież, bo jest przestępstwem ludzi biednych. Bieda była zresztą główną siłą napędową przestępczości. Przy dużym przyroście naturalnym masa ludzi migrowała do miast, w których czasami się nie odnajdywała. Z tego wszystkiego rodziła się przestępczość – mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Mateusz Rodak.
rozwiń zwiń