List 34 - kilka zdań, które wstrząsnęły Polską

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 22:00
Gościem tego wydania audycji z cyklu "Rzeczypospolite" był dr Maciej Łuczak z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. 
Józefa Cyrankiewicz - adresat Listu 34
Józefa Cyrankiewicz - adresat Listu 34Foto: z archiwum NAC

Kilkuzdaniowy list intelektualistów do premiera Józefa Cyrankiewicza. Wyraz niezgody na ograniczenia papieru na wydawnictwa literackie oraz na rozszerzającą się cenzurę prewencyjną. Te kilka zdań wstrząsnęło Polską, między innymi dzięki nazwiskom sygnatariuszy.

Jedną konsekwencji tej inicjatywy były procesy Melchiora Wańkowicza i Jana Nepomucena Millera, a także wszczęcie śledztwa przeciwko Januaremu Grzędzińskiemu oraz Stanisławowi Catowi-Mackiewiczowi. Te procesy oraz towarzyszący im kontekst polityczny stały się głównym tematem książki "A imię jego 34. Postępowania karne wobec sygnatariuszy Listu 34 i popierających go pisarzy".

Autor tej publikacji - dr Maciej Łuczak z Instytutu Studiów Politycznych PAN - był gościem audycji.


Posłuchaj
27:58 2023_04_17 21_31_28_PR2_Rzeczypospolite.mp3 List 34 - kilka zdań, które wstrząsnęły Polską (Rzeczypospolite/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadził: prof. Antoni Dudek

Data emisji: 17.04.2023

Godzina emisji: 21.30

mo

Czytaj także

"Tygodnik Powszechny" i jego znaczenie w czasach PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2023 22:00
O "Tygodniku Powszechnym" i jego znaczeniu w czasach PRL-u rozmawialiśmy w "Rzeczypospolitych" z Andrzejem Brzezieckim – autorem książki "Kocio, Kozioł, senator. Biografia Krzysztofa Kozłowskiego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kongres Pamięci Narodowej - prezentacja historii w nowoczesny sposób

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2023 18:00
- Chcemy zachęcić do zainteresowania historią, Kongres Pamięci Narodowej jest punktem wyjścia do przedstawienia przeszłości w ciekawy sposób. Pokażemy nowe oblicza historii, obok tradycyjnych form pojawią się również nowe technologie - mówił w Dwójce dr Rafał Leśkiewicz, dyrektor Biura Prasowego IPN.
rozwiń zwiń