Kongres Pamięci Narodowej - prezentacja historii w nowoczesny sposób

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2023 18:00
- Chcemy zachęcić do zainteresowania historią, Kongres Pamięci Narodowej jest punktem wyjścia do przedstawienia przeszłości w ciekawy sposób. Pokażemy nowe oblicza historii, obok tradycyjnych form pojawią się również nowe technologie - mówił w Dwójce dr Rafał Leśkiewicz, dyrektor Biura Prasowego IPN.
Celem Kongresu Pamięci Narodowej jest prezentacja historii XX-wiecznej Polski w sposób przemawiający do każdego pokolenia: zarówno do osób starszych, pamiętających minione czasy, jak i do młodzieży, która uczy się poprzez nowe technologie, multimedia czy zabawę
Celem Kongresu Pamięci Narodowej jest prezentacja historii XX-wiecznej Polski w sposób przemawiający do każdego pokolenia: zarówno do osób starszych, pamiętających minione czasy, jak i do młodzieży, która uczy się poprzez nowe technologie, multimedia czy zabawęFoto: materiały prom.
  • "Historia mówi przez pokolenia" - pod takim hasłem odbędzie się kongres organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej.
  • To pierwsze takie wydarzenie oferujące pasjonatom naszych dziejów debaty historyczne, gry, wystawy, warsztaty, pokazy filmowe i wiele innych atrakcji. 
  • W tym wydaniu audycji z cyklu "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy z organizatorami Kongresu Pamięci Narodowej, który odbędzie się w dniach 13-15 kwietnia na stadionie PGE Narodowy w Warszawie.

Prezentacja dorobku Instytutu Pamięci Narodowej

O idei Kongresu Pamięci Narodowej i szczegółach trzydniowego wydarzenia na PGE Narodowym w Warszawie rozmawialiśmy w audycji z Magdaleną Hajduk - dyrektor Biura Nowych Technologii IPN, Adamem Hlebowiczem - dyrektorem Biura Edukacji Narodowej IPN oraz dr. Rafałem Leśkiewiczem - dyrektorem Biura Prasowego IPN. - To pierwsze wydarzenie o takiej skali i randze, pokażemy cały dorobek Instytutu Pamięci Narodowej, który powstawał od roku 2000, czyli od początku jego funkcjonowania. Mamy sporo osiągnięć w zakresie upamiętnień, poszukiwań ofiar komunistycznego terroru - mówił w Dwójce Rafał Leśkiewicz.

Niezwykle istotna polityka historyczna

Adam Hlebowicz powiedział, że obraz edukacji historycznej jest dość skomplikowany. - Badania "Edukacja dla pamięci" z roku 2022 mają być narzędziem dla osób, dla których ważna jest przeszłość i tożsamość naszego państwa i narodu. Są tam obserwacje niepokojące, ale również optymistyczne. Te pierwsze to znajomość historii przez najmłodsze pokolenie, drugie to nowoczesne muzea, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Prowadzenie świadomej polityki historycznej przez państwo jest niezwykle istotne - podkreślił dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.

Posłuchaj
29:27 2023_04_12 17_29_50_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 Kongres Pamięci Narodowej - prezentacja historii w nowoczesny sposób (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Internet i gry komputerowe - doskonałe źródła wiedzy o historii

Magdalena Hajduk zaznaczyła, że ważnym źródłem wiedzy o historii dla młodego pokolenia jest internet, a także gry komputerowe. - To są osoby najmłodsze, takie, które urodziły się już w czasach powszechnego internetu lub miały z nim do czynienia jako nastolatkowie. Podczas kongresu w strefie nowych technologii będzie można skorzystać z projekcji "Gry szyfrów", która ma wielu fanów - mówiła. 

Patronem medialnym kongresu jest Polskie Radio.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Magdalena Hajduk (dyrektor Biura Nowych Technologii IPN), Adam Hlebowicz (dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN), dr Rafał Leśkiewicz (dyrektor Biura Prasowego IPN)

Data emisji: 12.04.2023

Godzina emisji: 17.30

pg/mo

Czytaj także

Prezes IPN: jesteśmy odpowiedzialni za to, by pamięć historyczna przeszła przez kolejne pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 12:46
- Instytut Pamięci Narodowej to także Instytut Przyszłości Narodowej, bo obok wielu zadań fundamentalnych, którymi zajmuje się IPN, mówiąc prawdę o historii Polski w XX wieku - tę prawdę wypływającą z ponad 90 km akt zgromadzonych w IPN, codziennej pracy około 300 naukowców - powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kongres Pamięci Narodowej. Adrianna Garnik: to dyskusja o tym, jak opowiadać młodym historię XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2023 16:08
- Kongres Pamięci Narodowej ma być próbą odpowiedzi na pytanie, jak możemy tę trudna historię XX wieku opowiedzieć młodemu pokoleniu - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Adrianna Garnik, dyrektor biura prezesa IPN. 
rozwiń zwiń