Polskie Radio
Section05
Józef Cyrankiewicz

Willy Brandt w Warszawie – wizyta symbolicznych gestów

– Nasz naród dobrze wie, co znaczyła wojna w obronie swojej niepodległości – mówił premier Józef Cyrankiewicz po podpisaniu układu z RFN. – Nasz naród dobrze wie, co znaczy pokój, bezpieczeństwo i możliwość twórczej współpracy między narodami Europy. Układ ten jest naszym wspólnym zwycięstwem nad przeszłością.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie Grudzień 1970 HISTORIA Józef Cyrankiewicz PRL RFN Warszawa Willy Brandt Władysław Gomułka

Pisarz o tajemnicach Józefa Cyrankiewicza

Z zawodu dziennikarz, pasjonat sportu, trzykrotnie żonaty. Józef Cyrankiewicz, jedna z najciekawszych postaci peerelowskiego establishmentu. Socjalista przed wojną, więzień Auschwitz w czasie wojny, czołowy komunista po wojnie. Jego życie przedstawia pisarz i reporter Piotr Lipiński. Jest autorem książki „Józef Cyrankiewicz. Wieczny premier”.
Zobacz więcej na temat:  Józef Cyrankiewicz komunizm KULTURA POLSKA PRL literatura historia Polski

Sławne pary PRL, czyli tajemnice polskich celebrytów

Niewątpliwie do najbardziej znanej pary tamtego okresu należeli Nina Andrycz i Józef Cyrankiewicz. Sławomir Koper dużo miejsca poświęcił im już w książce "Kobiety władzy PRL”. Natomiast w "Sławnych parach PRL" przyjrzał się celebryckim związkom tamtego okresu, w tym m.in. Maryli Rodowicz i Daniela Olbrychskiego.
Zobacz więcej na temat:  aktorzy Daniel Olbrychski FILM historia PRL Józef Cyrankiewicz Krzysztof Komeda Maryla Rodowicz Nina Andrycz