"Wybory" do Sejmu w czasach PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2023 22:00
Na czym polegały "wybory" do Sejmu w czasach PRL-u? W jaki sposób wyłaniano kandydatów? Dlaczego namawiano do "głosowania bez skreśleń"?
Kraków, wystawa Rzeczywistość na kartki. Pamiątki PRL-u.  Muzeum Narodowym
Kraków, wystawa "Rzeczywistość na kartki. Pamiątki PRL-u". Muzeum NarodowymFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Jak wyglądały wybory do Sejmu w czasach PRL-u?

Jakie sankcje stosowano wobec osób, które nie wzięły udziału w głosowaniu? Od jakich grup społecznych oczekiwano szczególnej lojalności? Jaka była frekwencja w owych "wyborach"?

Gościem prof. Antoniego Dudka w w tym wydaniu "Rzeczypospolitych" był dr Michał Siedziako z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

***

W jednej z poprzednich audycji rozmawialiśmy o greckich uchodźcach w Polsce po II wojnie światowej. W czasach PRL do Polski trafiło 14 tys. uchodźców z Grecji, a także Macedonii.

Dlaczego Grecy uciekali do Polski? Był to efekt trwającej do 1949 roku wojny domowej. Do 1949 roku w Grecji trwały walki pomiędzy siłami monarchistycznymi wspieranymi przez Wielką Brytanię, a następnie Stany Zjednoczone oraz zwolennikami Komunistycznej Partii Grecji (KPG) i Demokratycznej Armii Grecji, która była ramieniem zbrojnym komunistów.

Przyczyn wojny upatruje się w głębokim podziale, który charakteryzował greckie społeczeństwo. - Już od dawna, przynajmniej od okresu I wojny światowej, możemy mówić o ciągłym balansowaniu na krawędzi pomiędzy tym, czy Grecja będzie republiką, czy monarchią. I to się zmieniało, zwłaszcza w okresie międzywojennym - najpierw Grecja była republiką, później doszło do restauracji monarchii, następnie w latach 30. mieliśmy do czynienia z dyktaturą - wyjaśniała dr Magdalena Semczyszyn.

Spór na linii prawica-lewica trwał, a w czasie II wojny światowej się pogłębił. Ostatecznie partyzantka komunistyczna poniosła porażkę, a do państw bloku wschodniego trafiło ogółem około 56 tysięcy uchodźców, w tym 17 tys. dzieci. Do Polski - głównie drogą morską - trafiło około 14 tys. Greków i Macedończyków. Osiedli na Pomorzu Zachodnim, Dolnym Śląsku i w Bieszczadach.


Posłuchaj
24:57 2023_10_16 21_30_31_PR2_Rzeczypospolite.mp3 "Wybory" do Sejmu w czasach PRL-u (Rzeczypospolite/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadził: prof. Antoni Dudek

Data emisji: 16.10.2023

Godzina emisji: 21.30

mgc/mo

Czytaj także

14 lat rządów Władysława Gomułki. Od popularności do osamotnienia

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 21:30
- Władysław Gomułka był człowiekiem o specyficznym charakterze, czyli mało politycznym i mało dyplomatycznym. Był też politykiem bardzo energicznym, cholerycznym i niespecjalnie liczącym się z konwenansami i otoczeniem. Jak na komunistę i człowieka, który przez kilka lat dowodził powojenną partią komunistyczną, miał za sobą w okresie powojennym bardzo ciężkie przejścia - mówił w Dwójce dr Robert Spałek z IPN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska lat 80. z perspektywy USA

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 22:00
Gościem tego wydania "Rzeczypospolitych" był dr Tomasz Kozłowski z Instytutu Pamięci Narodowej oraz Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń