Poeci na emigracji wołają o wielkie polskie malarstwo

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2018 13:00
Lata Wielkiej Emigracji po upadku powstania listopadowego, są latami najwspanialszej polskiej poezji: Słowackiego, Mickiewicza i Krasińskiego, ale też okresem rozkwitu muzyki Chopina, a co z malarstwem? O tym opowiadała w Dwójce prof. Maria Poprzęcka.
Audio
  • Prof. Maria Poprzęcka o sztuce polskiej w czasach Wielkiej Emigracji (Galeria wyobraźni. Opowieści o sztuce polskiej/Dwójka)
Wojciech Korneli Stattler Machabeusze
Wojciech Korneli Stattler "Machabeusze"Foto: Wikimedia/domena publiczna

kasprzycki_1200.jpg
Sztuka w Królestwie Polskim. Artyści zyskują nową rangę

Historyczka sztuki zwracała uwagę, że po utracie przez Polskę niepodległości i kolejnych nieudanych zwrywach o jej odzyskanie, w krajowym malarstwie zaczęły pojawiać się tematy patriotyczne. - Powstają obrazy odwołujące się do legendy napoleońskiej, płótna świadczące o umiłowaniu rodzinnego krajobrazu, widoki miast, przedstawienia obyczajów ludu polskiego... to malarstwo poczciwe, zacne i ważne z punktu widzenia historycznego, ale mamy tu bardzo wyraźny konflikt pomiędzy historycznymi ważnościami, a artystycznymi wartościami - zauważyła prof. Maria Poprzęcka.

Dzieła te nie odpowiadały marzeniom elit polskich o wielkim narodowym malarstwie na miarę Mickiewicza, czy Słowackiego. Ci zresztą w listach do malarza Wojciecha Stattlera zgłaszali ten postulat. Mickiewicz pisał do artysty, by malował obrazy podobne do położenia Polski. Sam Stattler po upadku powstania listopadowego namalował duży obraz "Machabeusze", przedstawiający żydowskie powstanie przeciwko narzucaniu tyranii i obcej religii. Prof. Poprzęcka mówiła, że Słowacki dostrzegł w dziele tym brzask malarstwa polskiego, ale też zgłosił liczne uwagi, które w pewnym sensie podjął dopiero uczeń Stattlera Jan Matejko.

W audycji prof. Maria Poprzęcka mówiła także o innych znaczących polskich artystach, którzy objawili się w Paryżu w czasach Wielkiej Emigracji: Teofilu Kwiatkowskim, który zasłynął portretami Chopina oraz o Henryku Rodakowskim, którego portret matki został uznany przez Eugène'a Delacroix za arcydzieło ("to pierwsze polskie arcydzieło!")

***

Tytuł audycji: Galeria wyobraźni. Opowieści o sztuce polskiej

Prowadzi: prof. Maria Poprzęcka (historyk sztuki)

Data emisji: 11.02.2018

Godzina emisji: 11.00

bch/kd

Czytaj także

Poniatowski i czasy przełomu. Prof. Poprzęcka o polskiej sztuce

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2018 13:00
- Będę starała się znaleźć dzieło sztuki, które będzie dla nas jakimś punktem wyjścia. Zacznę od "Portretu koronacyjnego Stanisława Augusta" Marcello Bacciarelliego - tłumaczyła prof. Maria Poprzęcka we wprowadzeniu do swojej pierwszej audycji z cyklu "Galeria wyobraźni. Opowieści o sztuce polskiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka w Królestwie Polskim. Artyści zyskują nową rangę

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2018 14:00
- Okres 1815-1830 to ważny moment dla kształtowania się miejskiej klasy inteligenckiej, przedtem nie istniejącej w Polsce. Artyści stają się jej istotnym elementem - opowiadała prof. Maria Poprzęcka w drugiej z cyklu audycji poświęconych sztuce polskiej dwóch ostatnich stuleci.
rozwiń zwiń