Sztuka w Królestwie Polskim. Artyści zyskują nową rangę

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2018 14:00
- Okres 1815-1830 to ważny moment dla kształtowania się miejskiej klasy inteligenckiej, przedtem nie istniejącej w Polsce. Artyści stają się jej istotnym elementem - opowiadała prof. Maria Poprzęcka w drugiej z cyklu audycji poświęconych sztuce polskiej dwóch ostatnich stuleci.
Audio
  • Prof. Maria Poprzęcka o muzeach Izabeli Czartoryskiej i sztuce w Królestwie Polskim (Galeria wyobraźni. Opowieści o sztuce polskiej/Dwójka)
Wincenty Kasprzycki, Widok Wystawy Sztuk Pięknych w Warszawie w 1828 roku (fragment obrazu)
Wincenty Kasprzycki, "Widok Wystawy Sztuk Pięknych w Warszawie w 1828 roku" (fragment obrazu)Foto: Wikipedia/domena publiczna

Maria Poprzęcka u Kisiela 663.jpg
Poniatowski i czasy przełomu. Prof. Poprzęcka o polskiej sztuce

Prof. Maria Poprzęcka zwróciła uwagę na dynamiczny rozwój Warszawy w okresie tuż po Kongresie Wiedeńskim. To wtedy, w roku 1816, car Aleksander I utworzył Uniwersytet Warszawski, w którym od początku istnieje Wydział Sztuk Pięknych. Moment erygowania uczelni można dostrzec na płótnie Wincentego Kasprzyckiego zatytułowanej "Widok Wystawy Sztuk Pięknych w Warszawie w 1828 roku". - W głębi tej sceny widać zaginiony obraz Antoniego Brodowskiego uwieczniający ustanowienie Uniwersytetu przez cara - opowiadała historyczka sztuki.

Badaczka dodała, że to właśnie Antoni Brodowski wygłosił w czasach Królestwa odczyt o założeniach szkoły malarskiej, który był pierwszym teoretycznym tekstem o sztuce w dziejach Polski. Prof. Poprzęcka zwróciła też uwagę, że wraz z powołaniem wydziału sztuki, artyści zyskali akademicką rangę i z czasem przestali być uważani za rzemieślników, a zaczęli się wtapiać w warstwę inteligencką.

Prowadząca audycję mówiła ponadto o znaczeniu, jakie dla rozwoju sztuki w Polsce miały pierwsze publiczne wystawy ("powstają obrazy, które nie są malowane na ołtarz czy do pałacu"). Maria Poprzęcka wspomniała także postać Izabeli Czartoryskiej, która w Puławach stworzyła prototypy dwóch rodzajów muzeów.

Wincenty Kasprzycki, "Widok Wystawy Sztuk Pięknych w Warszawie w 1828 roku" Wincenty Kasprzycki, "Widok Wystawy Sztuk Pięknych w Warszawie w 1828 roku"

***

Tytuł audycji: Galeria wyobraźni. Opowieści o sztuce polskiej

Prowadzi: prof. Maria Poprzęcka (historyk sztuki)

Data emisji: 28.01.2018

Godzina emisji: 11.00

bch/ac

Czytaj także

Dokąd idą dzieła sztuki "po śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Elka Krajewska, szefowa nowojorskiego Salvage Art Institute, czyli Instytutu Sztuki Ocalonej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa audycja prof. Marii Poprzęckiej

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 14:52
W jubileuszowym roku, w którym świętujemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, chcemy Państwu przybliżyć polską sztukę XIX, XX i XXI wieku.
rozwiń zwiń