X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Malczewski, Wojtkiewicz i inni wielcy młodopolscy malarze

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 13:31
- Okres Młodej Polski zamykał się mniej więcej pomiędzy 1890 a 1910 rokiem. To jest 20 lat, a może ćwierćwiecze; bardzo krótkie, ale chyba najbardziej obfitujące we wspaniałe malarstwo w całej dotychczasowej, a może i późniejszej sztuce polskiej - mówiła w Dwójce prof. Maria Poprzęcka.
Audio
  • Malczewski, Wojtkiewicz i inni wielcy młodopolscy malarze (Galeria wyobraźni. Opowieści o sztuce polskiej/Dwójka)
Obraz Witolda Wojtkiewicza pt. Orka, 1905 r.
Obraz Witolda Wojtkiewicza pt. "Orka", 1905 r.Foto: Wikipedia/domena publiczna

Za najwybitniejszego twórcę Młodej Polski historyczka sztuki uważa Stanisława Wyspiańskiego. I to właśnie na nim skupiła się w poprzedniej audycji. Tym razem zaś przyszła kolej na pozostałych wielkich młodopolskich malarzy: Jacka Malczewskiego, Witolda Wojtkiewicza, Wojciecha Weissa czy Józefa Mehoffera.

wyspianski witraże 1200.jpg
Szczęśliwa godzina malarstwa polskiego

- To są malarze jednego pokolenia. Prawie wszyscy są urodzeni ok. 1870 roku i ta wspólnota pokoleniowa jest tutaj bardzo ważna. Natomiast czy jest potrzeba i sens szukania dla nich jakiejś stylowej etykiety, czy to są symboliści, ekspresjoniści czy secesjoniści? Wydaje mi się, że szukanie takich ujednolicających etykiet jest zbędne, a może nawet szkodliwe, ponieważ zaciera to, co jest istotą tamtego czasu, tzn. ogromną rozmaitość i indywidualność talentów artystycznych - przekonywała prof. Maria Poprzęcka.

Ile obrazów namalował Jacek Malczewski? Dlaczego jego malarstwo jest wewnętrznie skomplikowane? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Galeria wyobraźni. Opowieści o sztuce polskiej 

Prowadzi: prof. Maria Poprzęcka

Data emisji: 7.05.2018

Godzina emisji: 11.00

pg/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"On nie pasuje do zwyczajnej opowieści o polskim malarstwie XIX w."

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2018 12:00
Z jednej strony malarz romantyk, z drugiej urzędnik państwowy i zarządca majątków. Kim był Piotr Michałowski? Czym wyróżniały się jego prace?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Jan Matejko został narodowym wieszczem

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 14:18
O twórczości najważniejszeo polskiego malarza historycznego, ale też graficznych cyklach Artura Grottgera opowiadała prof. Maria Poprzęcka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieheroiczne sceny z powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 12:00
- Te obrazy nie powstawały na ziemiach polskich. W większości były smutne. Nie ma na nich bitew, są jakieś pochody, zagubione oddziały... - o dziełach poświęconych zrywowi z 1863 roku opowiadała w Dwójce prof. Maria Poprzęcka.
rozwiń zwiń