X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tatuaż - sztuka cywilizowania ciała

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 19:00
- W społeczeństwach przedpiśmiennych ciało niezmodyfikowane było traktowane jako pewnego rodzaju byt niedokończony. Dopiero tatuaż je cywilizował - mówiła w Dwójce dr Agata Dziuban autorka książki "Gry z tożsamością" poświęconej kulturowemu kontekstowi tatuowania ludzkiego ciała.
Audio
  • Dr Agata Dziuban o książce "Gry z tożsamością" poświęconej kulturowemu kontekstowi tatuowania ludzkiego ciała (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Maorys
MaorysFoto: Wikipedia/domena publiczna

Dlaczego tatuowanie ciała staje się dziś w Polsce coraz bardziej popularne? Czy tatuaż to jedynie ozdoba, czy może coś więcej – forma ekspresji siebie i kształtowania własnego "ja"? Czy osoby wytatuowane podkreślają w ten sposób swoją inność i nonkonformizm, czy też przynależność do pewnej wspólnoty? Jakie znaczenie ma tatuaż z perspektywy ich biografii? Jaki wpływ wywiera na ich codzienne życie, pracę i relacje z innymi ludźmi?

Odpowiedzi na te pytania znajdą czytelnicy w książce "Gry z tożsamością" autorstwa dr Agaty Dziuban - socjolożki i religioznawczyni z Instytutu Socjologii UJ. Ta praca ukazała się w serii MONOGRAFIE FNP, dzięki finansowemu wsparciu Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

Po ponad 4-letnich badaniach dr Agata Dziuban sugeruje, iż zaangażowanie w tę modyfikację ciała wynika nie tylko z pragnienia zmiany własnego wyglądu, lecz także stanowi sposób przekształcania własnego wizerunku, pracy nad swoją biografią czy zarządzania emocjami. Ponadto wskazuje, że tatuaż to nie tylko indywidualizujący znak, ale również swoisty komentarz kulturowy, przy pomocy którego jednostka może sytuować się wobec swojego otoczenia, zaznaczając zarówno dystans wobec innych, jak i łączące ją z nimi więzi.
Do wysłuchania rozmowy z autorką zaprasza Katarzyna Kobylecka.

Zobacz więcej na temat: KULTURA psychologia
Komentarze1
aby dodać komentarz
siniawski@dhzb.de2014-01-12 05:17 Zgłoś
Modyfikacja ciała jest odrzucona przez nas Chrześcian. Nie chcemy zmieniać planu Stwórcy. Zgadzam się, że ma to coś wspólnego z przynależnością duchową- świadomą lub nie, ale jest to manifestacja odejścia od komunii z nami Chrześcijanami.

Czytaj także

Zdrowe życie według naukowców

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2012 08:01
Spotkanie z prof. Aleksandrą Łuszczyńską, nagrodzoną w konkursie Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, badaczką zachowań zdrowotnych człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gry komputerowe służą seniorom lepiej niż krzyżówki

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2013 10:00
- Krzyżówki wcale nie poprawiają zdolności intelektualnych - mówiła w Dwójce psycholożka, Anna Maria Wieczorek, pomysłodawczyni projektu, który ma wesprzeć rozwój intelektualny osób powyżej 50. roku życia.
rozwiń zwiń