X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Timothy Snyder. Kwakier, który odkrył Europę Środkowo-Wschodnią

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 12:34
- Ten amerykański historyk z Ohio wniósł nowe spojrzenie na nasz region i postawił odważne tezy na temat jego historii - o badaczu nagrodzonym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Borodziej.
Audio
  • Profesorowie Andrzej Paczkowski i Włodzimierz Borodziej o historyku prof. Timothym Snyderze (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Prof. Timothy Snyder
Prof. Timothy SnyderFoto: PAP/Tomasz Gzell

Zdaniem prof. Włodzimierza Borodzieja oryginalnym osiągnięciem amerykańskiego badacza było wyodrębnienie regionu między dwoma totalitaryzmami w książce "Skrwawione ziemie" i wyciągnięcie z jego historii ciekawych wniosków. - Tim ma niezwykłą umiejętność obchodzenia się z liczbami. Dla wielu lewicowych historyków było niesłychane, gdy z zestawienia śmiertelnych ofiar terroru stalinowskiego przed 1939 rokiem, z liczbą ofiar terroru nazistowskiego wyszło na to, że Stalin był dużo gorszy.

Prof. Timothy Snyder zwrócił też uwagę na skalę stalinowskiej operacji antypolskiej w latach 30. - W swojej książce dowodził, że w Leningradzie, w czasie czystek stalinowskich, Rosjanin miał statystycznie 34 razy wyższe szanse przeżycia niż Polak, a "operacja polska NKWD" była najbardziej krwawa jeśli chodzi o stosunek osób aresztowanych do zamordowanych spośród wszystkich operacji narodowych - mówił prof. Borodziej. - To wszystko było obrazoburcze.

Na talent pisarski prof. Snydera zwrócił w audycji uwagę prof. Andrzej Paczkowski. Historyk mówił o aktualnym zainteresowaniu amerykańskiego badacza sprawami ukraińskimi, ideologią nacjonalistyczną oraz o ponurych wnioskach na przyszłość, które Timothy Snyder wyciąga z wiedzy na temat minionych czasów.

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej 

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Andrzej Paczkowski (Instytut Nauk Politycznych PAN ) i prof. Włodzimierz Borodziej (Instytut Historyczny UW)

Data emisji: 7.12.2018

Godzina emisji: 14.45

bch/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stypendium im. Kołakowskiego. Historia idei i filozofii

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 14:00
W audycji rozmawialiśmymy o Honorowym Stypendium im. Leszka Kołakowskiego, które trafiło do rąk dr Cateriny Tarlazzi – historyka filozofii średniowiecznej z Uniwersytetu Genewskiego.
rozwiń zwiń