Za chlebem i nie tylko. Wielka ucieczka Polaków z PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 22:12
- Problem emigracji jest ważnym tematem społecznym i politycznym. Po 1983 roku, gdy kraj pogrążył się w kryzysie, wyjazdy Polaków za granicę stały się pożądane, a dla władzy komunistycznej wygodne, bo pozbywała się elementu niepewnego. Później zaczęło pojawiać się pytanie, jak ich zatrzymać i jak ściągnąć z powrotem – mówiła w Dwójce dr Magdalena Wnuk.
Audio
  • Rozmowa z dr Magdaleną Wnuk, autorką książki "Kierunek Zachód, przystanek emigracja" (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Kierunek Zachód, przystanek emigracja
"Kierunek Zachód, przystanek emigracja"Foto: Mat. prasowe

leonardo wystawa multimedia 1200.jpg
Cyfrowy eskapizm. Od teorii do stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

W ostatniej dekadzie PRL z Polski wyjechało na stałe ok. 1,3 mln Polek i Polaków. Wśród migrujących byli azylanci stanu wojennego, uchodźcy solidarnościowi, migranci zawodowi o bardzo różnych stopniach wykształcenia i kwalifikacji. W audycji "Skarbiec Nauki Polskiej" rozmawialiśmy o książce dr Magdaleny Wnuk, która opisuje perypetie, jakie napotykali, usiłując wyjechać z PRL i osiedlić się za granicą.

"Kierunek Zachód, przystanek emigracja" to kolejna z książkowych premier serii Monografie FNP. Dr Magdalena Wnuk - autorka tej pracy jest etnologiem, a jej zainteresowania badawcze ogniskują się wokół problematyki narodowościowej. W swojej publikacji skoncentrowała się na losach Polaków w 3 krajach: Austrii, Szwecji i Włoszech.

Poznać i zrozumieć

- Zaczynając badania chciałam przede wszystkim odtworzyć drogę migracyjną. Interesowało mnie to zagadnienie, bo sama nie miałam takich doświadczeń. Migrowali moi koledzy i znajomi. Mieli pasję przeżycia czegoś nowego w innym kraju. Chciałam to poznać, zrozumieć. Chciałam przeżyć tę drogę wraz z osobami, które opuściły Polskę w latach 80. - powiedziała autorka książki, w której podstawą narracji są pogłębione wywiady biograficzne, jakie badaczka przeprowadziła wśród emigrantów.

W książce "Kierunek Zachód, przystanek emigracja" dr Magdalena Wnuk analizuje także wpływ wydarzeń historycznych, takich jak upadek żelaznej kurtyny czy akcesja Polski do UE, na biografie i tożsamości emigrantów. Relacjonuje trudne doświadczenia związane z pierwszymi miesiącami i latami pobytu w obcym kraju oraz zdobywaniem pozycji zawodowej i stabilności materialnej.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której dr Magdalena Wnuk podzieliła się ze słuchaczami swoją wiedzą zdobytą podczas zbierania i opracowywania materiału do książki.

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej 

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Magdalena Wnuk (autorka pracy "Kierunek Zachód, przystanek emigracja")

Data emisji: 9.10.2019

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

"Smutni panowie na olimpijskim szlaku" - inwigilacja polskich sportowców przez służby PRL

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 19:50
Publikacja przybliża kulisy działania Służby Bezpieczeństwa, Wojskowej Służby Wewnętrznej w przypadku wyjazdów polskich olimpijczyków na letnie i zimowe igrzyska sportowe. Gościem Weroniki Wakulskiej był autor książki, Grzegorz Majchrzak, historyk IPN.
rozwiń zwiń