REKLAMA

Świat polityki w XVIII wieku

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 22:00
10 września Fundacja na rzecz Nauki Polskiej po raz trzydziesty wręczyła swoje prestiżowe stypendia najzdolniejszym młodym polskim naukowcom w ramach programu START. 
Nieistniejący obecnie Pałac Tuileries w Paryżu ok. 1750 roku - grafika
Nieistniejący obecnie Pałac Tuileries w Paryżu ok. 1750 roku - grafikaFoto: Polona.pl

Wśród setki wyróżnionych znalazła się dr Dorota Wiśniewska z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Laureatka stypendium START zajmuje się analizą roli kobiet w życiu politycznym Rzeczpospolitej i Francji w XVIII w.

Badania opiera głównie na kwerendach archiwalnych w poszukiwaniu nieopracowanych czy nieznanych dotąd dokumentów i listów. Dzięki temu poznaliśmy znacznie lepiej np. postać starszej siostry króla Stanisława Augusta - Ludwiki z Poniatowskich Zamoyskiej i jej zaangażowanie w sprawy stricte polityczne.

Ludwika była starsza od Stanisława Augusta o cztery lata. Dostępne źródła pokazują, że władca ufał siostrze. Często brała ona udział w jego spotkaniach z ważnymi urzędnikami i konferencjach z najbliższymi współpracownikami czy obserwowała audiencje dyplomatów obcych państw, a on dzielił się z nią informacjami o charakterze politycznym. Ludwika uczestniczyła przykładowo w naradach Stanisława Augusta z kanclerzem Andrzejem Hieronimem Zamoyskim (bratem Jana Jakuba) poświęconych planowanej przez dwór reformie Komisji Skarbowej.

[wykorzystano materiał autorstwa dr Doroty Wiśniewskiej]

***

Popularyzatorskie audycje Katarzyny Kobyleckiej to cykl spotkań z młodymi polskimi naukowcami reprezentującymi różnorodne dziedziny wiedzy: archeologię, językoznawstwo, historię sztuki.


Posłuchaj
29:12 [i] 21.09 SKARBIEC NAUKI POLSKIEJ OK.mp3 Świat polityki w XVIII wieku (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Data emisji: 21.09.2022

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

"Wolni i Zniewoleni" w historii imperium portugalskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2022 08:00
Zapraszamy na spotkanie z Agatą Błoch, autorką książki "Wolni i Zniewoleni. Głosy grup podporządkowanych w historii imperium portugalskiego". W audycji poznaliśmy historię ludzi, którzy w XVI-XVIII w. zamieszkiwali obszar atlantyckich posiadłości Portugalii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawdopodobieństwo jako instrument retoryczny

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 21:00
Choć prawdopodobieństwa łączymy dziś przede wszystkim ze statystyką i matematyką, to termin ten sięga także obszaru mniej wymiernego – wiary, zaufania, przesądów czy przekonań. W serii Monografie FNP ukazała się praca, która poświęcona jest temu drugiemu rodzajowi prawdopodobieństwa. Jej autor - dr. hab. Marek Hermann - był gościem audycji.
rozwiń zwiń