Polskie Radio
Section05
kolonie

"Rosja prowadzi neokolonializm". Polski dyplomata przy ONZ o działaniach Moskwy

Zastępca ambasadora RP przy ONZ Mateusz Sakowicz na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa dotyczącym bezpieczeństwa w Afryce powiedział, że "kolonializm nie jest reliktem przeszłości, lecz zmienił się w neokolonializm i jest prowadzony m.in. przez Rosję". Dyplomata zapowiedział również wizytę prezydenta RP Andrzeja Dudy w Afryce Zachodniej.
Zobacz więcej na temat:  ONZ dyplomacja kolonie Rosja wojna na Ukrainie Afryka ŚWIAT Europa

Pierwszy dzień lata. Wakacje Polaków wczoraj i dziś

Rozpoczynające się astronomiczne lato to doskonała okazja, by powspominać minione wakacje i zaplanować letni wypoczynek. Na półkuli północnej lato rozpoczęło się 21 czerwca, dokładnie o godzinie 11.14, z chwilą, gdy Słońce weszło w znak Raka. Początek lata to moment przesilenia letniego, gdy Ziemia maksymalnie wychyla się w kierunku Słońca. Jest to zarazem najdłuższy dzień w roku, po nim następuje najkrótsza noc. Z czym kojarzy nam się lato?
Zobacz więcej na temat:  wakacje lato dzieci dzieciństwo wyjazd dla dziecka kolonie młodzież

Bon turystyczny. Podjęto decyzję o przedłużeniu jego ważności

Wydłużono możliwość płacenia Polskim Bonem Turystycznym - zmieniono termin funkcjonowania programu wsparcia rodzin - z końca marca - do 30 września 2022 roku. Jeśli Twoja rodzina jeszcze z tego nie skorzystała - podpowiadamy gdzie sprawdzić bazę turystyczną i jak uzyskać dofinansowanie. Posłuchaj też jaka jest skala popularności Bonu i jakie były powody wydłużenia programu. 
Zobacz więcej na temat:  turystyka dzieci rodzina STYL ŻYCIA wakacje urlop kolonie

Ambicje kolonialne II RP. Zobacz infografikę

Polaków pozbawionych swojego państwa ominął trwający przez cały XIX wiek wyścig o kolonie. Nie oznacza to jednak, że nie marzyli o własnych posiadłościach zamorskich. Odzyskanie niepodległości rozbudziło te nadzieje. Cała para poszła w gwizdek - na drodze kolonialnych starań stanął brak pieniędzy, dyplomatyczny opór i wybuch II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne kolonie infografika historia

Nieśmiały drapieżnik. Jak ludzie wytępili tygrysa tasmańskiego

Był największym drapieżnym torbaczem na świecie. Już trzy tysiące lat temu prehistoryczni artyści malowali jego wizerunki na ścianach jaskiń. Jego populacja kurczyła się powoli przez dziesiątki wieków. Ostateczny cios zadali mu europejscy osadnicy, przekonani, że z naturą Tasmanii mogą robić to, co im się podoba.
Zobacz więcej na temat:  Tasmania Australia Wielka Brytania kolonie ludobójstwo ochrona przyrody katastrofa ekologiczna ekologia zwierzęta rolnictwo kangur HISTORIA

Alvin Gajadhur: akcja "Bezpieczny autokar" przynosi efekty

- Przez dwa tygodnie wakacji skontrowaliśmy ponad 430 autokarów, które wiozły dzieci na letni wypoczynek. Zatrzymaliśmy 21 dowodów rejestracyjnych - mówił w Polskim Radiu 24 Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polskie Radio Kierowców kierowca kontrola Główny Inspektorat Transportu Drogowego Alvin Gajadhur Krzysztof Grzybowski służby i bezpieczeństwo wakacje kolonie wypoczynek POLSKA