REKLAMA

"Wolni i Zniewoleni" w historii imperium portugalskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2022 08:00
Zapraszamy na spotkanie z Agatą Błoch, autorką książki "Wolni i Zniewoleni. Głosy grup podporządkowanych w historii imperium portugalskiego". W audycji poznaliśmy historię ludzi, którzy w XVI-XVIII w. zamieszkiwali obszar atlantyckich posiadłości Portugalii.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Triff

Dr Agata Błoch pracuje w Zakładzie Brazylianistyki w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk. Praca opublikowana w serii Monografie FNP jest jej doktoratem i opowiada historię ludzi, którzy w XVI-XVIII w. zamieszkiwali obszar atlantyckich posiadłości Portugalii - tj. dzisiejszą Brazylię, Angolę, Gwineę-Bissau oraz archipelagi Wysp Zielonego Przylądka i Wysp Świętego Tomasza.

Wśród mieszkańców kolonii znajdziemy nie tylko ludy autochtoniczne, ale także Żydów uciekających przed prześladowaniem religijnym, żydowskich konwertytów czy muzułmanów oraz Romów skazanych wyrokiem sądów inkwizycyjnych i cywilnych, a także czarownice i przestępców.

Ich stopień podporządkowania władzom kolonialnym różnił się w zależności od takich czynników jak płeć, stopień asymilacji, relacje z panem oraz miejsce w strukturze społecznej. Celem tej książki było pokazanie "głosów" tych ludzi poprzez analizę petycji, które wysyłali oni do Lizbony, do króla. Prosili w nich nie tylko o wolność, ale i domagali się sprawiedliwości czy ułaskawienia w sprawach karnych.

Posłuchaj
29:47 Dwojka Skarbiec Nauki Polskiej 20 lipiec 2022 21_30_25.mp3 Pojęcie wolności w historii imperium portugalskiego (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)

 

***

Popularyzatorskie audycje cyklu to spotkania z młodymi polskimi naukowcami reprezentującymi różnorodne dziedziny wiedzy: archeologię, językoznawstwo, historię sztuki.

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Agata Błoch

Data emisji: 20.07.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

30 wybitnych dokonań polskich uczonych w unikatowej publikacji Fundacji Nauki Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 10:30
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wydała publikację prezentującą 30 wyjątkowych osiągnięć badawczych dokonanych przez polskich uczonych, które zostały zauważone i docenione w światowej nauce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Radziszewska: łódzkie getto istniało najdłużej w okupowanej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 22:00
- Łódź stała się częścią III Rzeszy. Wpływało to na sytuację łódzkich Żydów i getta. W przypadku getta warszawskiego strona aryjska była stroną polską. Tutaj były władze okupacyjne niemieckie, ale też łódzcy Niemcy i Niemcy przyjeżdżający w ramach specjalnej akcji z krajów bałtyckich, z Bukowiny. Otoczenie było więc niemieckie - mówiła w radiowej Dwójce prof. Krystyna Radziszewska z Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń