Od filozofii do muzyki i z powrotem.

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2011 07:44
Anna Brożek we wszystkim, co robi, stara się oddawać hołd polskiej tradycji filozoficznej i artystycznej.
Audio

W audycji z cyklu "Skarbiec Nauki Polskiej" rozmawialiśmy z dr Anną Brożek z Zakładu Semiotyki Logicznej Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, wielokrotną stypendystką Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Jej zainteresowania związane są z dwoma obszarami nauk: z filozofią i z muzykologią, bowiem równolegle kończyła te dwa kierunki studiów.

Szczególnie istotną postacią dla Anny Brożek jest Kazimierz Twardowski – założyciel słynnej filozoficznej Szkoły Lwowsko-Warszawskiej, z której wywodzili się także Alfred Tarski, Kazimierz Kotarbiński, Staisław Leśniewski, Kazimierz Ajdukiwicz i Jan Łukasiewicz. Nasz gość uważa się za intelektualnego spadkobiercę tej szkoły.  – To tradycja filozofii bardzo racjonalnej, której istotę można wyrazić w dwóch postulatach – "mów maksymalnie jasno" i "uzasadniaj swoje poglądy tak dokładnie jak tylko się da"– mówiła Anna Brożek. Nasz gość opowiadał także o życiu i wczesnym okresie intelektualnych poszukiwań Twardowskiego, którym jest szczególnie zainteresowana.

Drugą wielką fascynacją Anny Brożek jest twórczość fortepianowa Romana Maciejewskiego. Sama dokonała nawet pierwszego w historii nagrania wszystkich jego mazurków. Ten dwupłytowy album ukaże się w najbliższych miesiącach. Nasz gość opowiadał o tym jak zmieniał się światopogląd muzyka pod wpływem doświadczeń granicznych i jak te zmiany wpłynęły na jego twórczość.

Wspólnie z prof. J.J. Jadackim napisała monografię Fryderyka Chopina, która jest pozycją nieco odmienną od tradycyjnych ujęć życia i twórczości polskiego kompozytora. Książka bada osobowość i środowisko społeczne Chopina, łącząc je ze światopoglądem i twórczymi założeniami. Portret Fryderyka Chopina, wyłaniający się z tej publikacji, nie jest tak romantyczny, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni, ale zaskakująco racjonalny. Anna Brożek przekonywała, że umiar, dyscyplina i klasyczne podejście do muzyki wynika konsekwentnie z osobowości Chopina.

Audycję przygotowała Katarzyna Kobylecka.

Aby dowiedzieć się więcej, kliknij ikonę dźwięku, w boksie Posłuchaj po prawej stronie. 

Czytaj także

Filozof kontra miasto

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 09:10
Prawdziwy filozof jest nihilistą i ateistą, zawsze trzyma się z daleko od zgiełku spraw politycznych - tak uważał myśliciel Leo Strauss.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie tylko o Lwowie

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2011 12:03
Specjalistka od etnografii muzycznej - prof Anna Czekanowska - o swoim życiu i ludziach z rodzinnego miasta.
rozwiń zwiń