Nie tylko o Lwowie

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2011 12:03
Specjalistka od etnografii muzycznej - prof Anna Czekanowska - o swoim życiu i ludziach z rodzinnego miasta.
Audio
  • Wspomnienia prof. Anny Czekanowskiej o Lwowie i o ojcu, Janie Czekanowskim

Profesor Anna Czekanowska jest muzykologiem i etnografem, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, córką antropologa i etnografa Jana Czekanowskiego, badacza kultur pierwotnych Afryki i podróżnika. Specjalizuje się w etnografii muzycznej. Brała udział w badaniach terenowych organizowanych w latach 50. przez Mariana i Jadwigę Sobieską. Jej praca magisterska dotyczyła pieśni z regionu Opoczna.

Anna Czekanowska jest twórcą statystyczno-matematycznej metody analizy melodii ludowych. Opracowała ją na podstawie diagramów swego ojca Jana Czekanowskiego, a także w oparciu o klasyfikację taksonomiczną wywodzącą się z prac grupy matematyków z kręgu Hugo Steinhausa, profesora Uniwersytetu Lwowskiego. Główną zasadą tej metody jest formalizacja analizy melodycznej, przetwarzanie informacji o różnicach a następnie grupowanie melodii wg podobieństw.

Jej  ksiazkę o pierwszych latach wojny "Świat rzeczywisty - świat zapamietany Losy Polaków we Lwowie (1939-1941)" wydała oficyna Norbertinum. W audycji "Słowa po zmroku" autorka wspominała ludzi, zdarzenia i rodzinny Lwów.

To coś więcej niż zwykła opowieść. Prof. Czekanowska jest urodzoną gawędziarką, jej wykłady są po wielu latach wspominane i cytowane w prywatnych rozmowach jej byłych studentów - i to nawet tych, którzy wybrali inne specjalizacje. Rytm opowieści prof. Czekanowskiej jest zawsze dostosowany do treści, intonacja i barwa głosu czynią te wspomnienia niemalże aktorskim popisem, wywołującym na przemian uśmiech i wzruszenie.

Aby posłuchać wspomnień prof. Czekanowskiej, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Zobacz więcej na temat: Afryka Lwów Polecamy

Czytaj także

Lwów w sercu gawędziarza

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 15:56
17 września Polakom mieszkającym we Lwowie zawalił się świat. O mieście, którego już nie ma przypomina w swoich opowieściach Witold Szolginia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomiędzy Lwowem a Gdynią

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2010 17:50
Skomplikowane losy rodziny Krzyżanowskich "według ojca" i "według córki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orlęta Lwowskie zawsze wierne

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2010 06:00
To młodzież wywalczyła dla swego Lwowa dwie dekady wolności. Józef Piłsudski udekorował tarczę herbową miasta najwyższą odznaką wojskową. Na tarczy widniał napis "Zawsze wierny".
rozwiń zwiń