Kto zamieszkiwał starożytną Kartaginę? Polska badaczka dogłębnie to sprawdziła

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2024 07:00
Gościem kolejnej audycji z cyklu "Skarbiec nauki polskiej" była dr Martyna Świerk, tegoroczna laureatka Programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, a także badaczka struktury społecznej rzymskiej Kartaginy.
Wykorzystanie materiału epigraficznego pozwoliło przyjrzeć się bliżej ludności Kartaginy
Wykorzystanie materiału epigraficznego pozwoliło przyjrzeć się bliżej ludności KartaginyFoto: Travel-Fr/Shutterstock

Dr Martyna Świerk jest absolwentką historii i filologii klasycznej na Uniwersytecie Wrocławskim. W ubiegłym roku obroniła doktorat z zakresu historii starożytnej. Praca poświęcona była strukturze społecznej rzymskiej Kartaginy.

Ten niezwykle ważny ośrodek, leżący na północnych wybrzeżach Afryki, założyli Fenicjanie z Tyru już w IX w. p.n.e. Po niemal 7 stuleciach wspaniałej historii miasto zostało zrównane z ziemią przez Rzymian w czasie III wojny punickiej. Kartagina odrodziła się jednak po kilkudziesięciu latach jako rzymska kolonia i prosperowała aż do początków V w. n.e., kiedy zajęli ją Wandalowie.

I właśnie ten okres znalazł się w centrum zainteresowań młodej badaczki, która przeanalizowała blisko 3 tys. inskrypcji (wotywnych, sepulkralnych, honoracyjnych) związanych zarówno z pogańskim, jak i chrześcijańskim kręgiem kulturowym. Wykorzystanie materiału epigraficznego pozwoliło przyjrzeć się bliżej ludności miasta, które - jako stolica prowincji i jednocześnie ośrodek portowy - uchodziło za wielokulturowy konglomerat.


Posłuchaj
28:33 Skarbiec_nauki_polskiej_2024_08_21-19-30-03.mp3 Dr Martyna Świerk o starożytnej Kartaginie (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Data emisji: 22.08.2024

Godz. emisji: 19.30

pg/wmkor

Czytaj także

Z wielkiej potęgi Kartaginy pozostała garstka kamieni

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2013 07:00
Ruiny Kartaginy znajdują się ok. 18 km na północny wschód od Tunisu pośród zielonych ogrodów i luksusowych rezydencji. To tu zaczęła się historia miasta, które powstało blisko 3 tys. lat temu.
rozwiń zwiń