Gry komputerowe służą seniorom lepiej niż krzyżówki

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2013 10:00
- Krzyżówki wcale nie poprawiają zdolności intelektualnych - mówiła w Dwójce psycholożka, Anna Maria Wieczorek, pomysłodawczyni projektu, który ma wesprzeć rozwój intelektualny osób powyżej 50. roku życia.
Audio
  • Gry komputerowe służą seniorom lepiej niż krzyżówki - rozmowa z Anną Marią Wieczorek
Gry komputerowe służą seniorom lepiej niż krzyżówki
Foto: Glow Images/East News

Za kilkanaście lat większą część społeczeństwa stanowić będą osoby po 50. roku życia. W przeciągu kolejnych 50 lat liczba osób po 65 roku życia wzrośnie o 66 milionów. Wielkim wyzwaniem dla starzejących się społeczeństw będzie kwestia sprawnego funkcjonowania. Już dziś opóźniany jest moment przejścia pracowników na emeryturę. Tymczasem im starsi się stajemy tym częściej mamy problemy z gorszą pamięcią, problemami z koncentracją. Zaradzić kłopotom intelektu projekt Anny Marii Wieczorek.

- Mój program ma wesprzeć intelektualny rozwój seniorów. Kiedyś uważano, że nowe komórki w mózgu rodzą się w młodości i nasze możliwości intelektualne rosną tylko do momentu dwudziestukilku lat, a potem to opada. Teraz wiemy, że to nie jest prawda, gdyż do późnych lat życia, w mózgu zachodzą pozytywne procesy, dostosowuje się on do wymogów środowiska - opowiadał gość Katarzyny Kobyleckiej.

Poprawie koncentracji i zdolności zapamiętywania pomóc mają gry komputerowe, które jak się okazuje, pobudzają mózg lepiej niż popularne krzyżówki.

- Opracowany przez nasz zespół system gier będzie dostosowywał się do poziomu gracza. Im ktoś będzie sobie lepiej radził w rozwiązywaniu zadań, tym trudniejsze będzie je dostawał. Chodzi o stawiania naszemu mózgowi wymagań. W przypadku krzyżówek, jeżeli opanujemy strategie ich rozwiązywania, to one po jakimś czasie stają się zadaniem łatwym, rozwiązywanym z automatu - tłumaczyła Anna Maria Wieczorek.

Anna Maria Wieczorek jest psycholożką Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, doktorantką Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN i znalazła się wśród 7 laureatów X edycji tego programu. Jej projekt badawczy "Innowacje sprzyjające zdrowemu starzeniu się. Wykorzystanie metod psychologii poznawczej do trenowania zdolności intelektualnych seniorów" będzie realizowany dzięki grantowi z programu Ventures Fundacji Nauki Polskiej.

Program Ventures wspiera projekty naukowe o potencjale komercjalizacyjnym, mające wpływ na gospodarkę kraju i przede wszystkim kierowany jest do przedstawicieli nauk ścisłych. Skąd zatem obecność psychologa w gronie stypendystów?
Do wysłuchania nagrania rozmowy z Anną Marią Wieczorek zaprasza Katarzyna Kobylecka.

bch

Zobacz więcej na temat: psychologia
Czytaj także

Logika według Polaków

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2012 12:36
Spotkanie z prof. Romanem Murawskim – autorem książki "Filozofia matematyki i logiki w Polsce międzywojennej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdrowe życie według naukowców

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2012 08:01
Spotkanie z prof. Aleksandrą Łuszczyńską, nagrodzoną w konkursie Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, badaczką zachowań zdrowotnych człowieka.
rozwiń zwiń