X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gry komputerowe służą seniorom lepiej niż krzyżówki

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2013 10:00
- Krzyżówki wcale nie poprawiają zdolności intelektualnych - mówiła w Dwójce psycholożka, Anna Maria Wieczorek, pomysłodawczyni projektu, który ma wesprzeć rozwój intelektualny osób powyżej 50. roku życia.
Audio
  • Gry komputerowe służą seniorom lepiej niż krzyżówki - rozmowa z Anną Marią Wieczorek
Gry komputerowe służą seniorom lepiej niż krzyżówki
Foto: Glow Images/East News

Za kilkanaście lat większą część społeczeństwa stanowić będą osoby po 50. roku życia. W przeciągu kolejnych 50 lat liczba osób po 65 roku życia wzrośnie o 66 milionów. Wielkim wyzwaniem dla starzejących się społeczeństw będzie kwestia sprawnego funkcjonowania. Już dziś opóźniany jest moment przejścia pracowników na emeryturę. Tymczasem im starsi się stajemy tym częściej mamy problemy z gorszą pamięcią, problemami z koncentracją. Zaradzić kłopotom intelektu projekt Anny Marii Wieczorek.

- Mój program ma wesprzeć intelektualny rozwój seniorów. Kiedyś uważano, że nowe komórki w mózgu rodzą się w młodości i nasze możliwości intelektualne rosną tylko do momentu dwudziestukilku lat, a potem to opada. Teraz wiemy, że to nie jest prawda, gdyż do późnych lat życia, w mózgu zachodzą pozytywne procesy, dostosowuje się on do wymogów środowiska - opowiadał gość Katarzyny Kobyleckiej.

Poprawie koncentracji i zdolności zapamiętywania pomóc mają gry komputerowe, które jak się okazuje, pobudzają mózg lepiej niż popularne krzyżówki.

- Opracowany przez nasz zespół system gier będzie dostosowywał się do poziomu gracza. Im ktoś będzie sobie lepiej radził w rozwiązywaniu zadań, tym trudniejsze będzie je dostawał. Chodzi o stawiania naszemu mózgowi wymagań. W przypadku krzyżówek, jeżeli opanujemy strategie ich rozwiązywania, to one po jakimś czasie stają się zadaniem łatwym, rozwiązywanym z automatu - tłumaczyła Anna Maria Wieczorek.

Anna Maria Wieczorek jest psycholożką Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, doktorantką Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN i znalazła się wśród 7 laureatów X edycji tego programu. Jej projekt badawczy "Innowacje sprzyjające zdrowemu starzeniu się. Wykorzystanie metod psychologii poznawczej do trenowania zdolności intelektualnych seniorów" będzie realizowany dzięki grantowi z programu Ventures Fundacji Nauki Polskiej.

Program Ventures wspiera projekty naukowe o potencjale komercjalizacyjnym, mające wpływ na gospodarkę kraju i przede wszystkim kierowany jest do przedstawicieli nauk ścisłych. Skąd zatem obecność psychologa w gronie stypendystów?
Do wysłuchania nagrania rozmowy z Anną Marią Wieczorek zaprasza Katarzyna Kobylecka.

bch

Zobacz więcej na temat: psychologia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Logika według Polaków

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2012 12:36
Spotkanie z prof. Romanem Murawskim – autorem książki "Filozofia matematyki i logiki w Polsce międzywojennej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrowe życie według naukowców

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2012 08:01
Spotkanie z prof. Aleksandrą Łuszczyńską, nagrodzoną w konkursie Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, badaczką zachowań zdrowotnych człowieka.
rozwiń zwiń