X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Żony polskich panujących? Bardzo rozmodlone

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 08:00
- Od piastowskich władczyń oczekiwano jedynie tego, by podtrzymywały w rodzinie życie religijne - mówił w "Skarbcu nauki polskiej" dr Grzegorz Pac, mediewista, autor książki "Kobiety w dynastii Piastów".
Audio
  • O swojej książce "Kobiety w dynastii Piastów" opowiada dr Grzegorz Pac (Dwójka/Skarbiec nauki polskiej)
Jan Matejko, Dobrawa
Jan Matejko, DobrawaFoto: wikipedia/Kjetil r

Gość Dwójki, pracownik naukowy Instytutu Historii UAM w Poznaniu, przypomniał, że małżonki władców dbały o zachowywanie pamięci o zmarłych, były też fundatorkami kościołów. - One także wstawiały się za więźniami i pomagały potrzebującym, a te praktyki też uważano za działania o charakterze religijnym - zauważył. Dodał, że podczas gdy żony królów i książąt zajmowały się jedynie tym, co dotyczyło religii, ich małżonków absorbowało mnóstwo innych spraw. - Dbanie o religijność bliskich nie było głównym zadaniem władców, toteż uwadze badaczy często umyka to, co czynili oni w tej dziedzinie - powiedział.

Dr Pac zwrócił uwagę, że badaniem losów kobiet w wiekach wczesnych bardzo rzadko zajmują się mężczyźni. Podkreślił, że choć na Zachodzie ten stan rzeczy ulega zmianie, życie kobiet dawnych wieków wciąż badają przede wszystkim kobiety. - Najlepszym tego dowodem jest fakt, że recenzentka jednego z moich artykułów o średniowiecznych kobietach pisała o mnie per "she". Była przekonana, że jestem kobietą - powiedział.

Rozmawiała Katarzyna Kobylecka.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od 350 lat nie zwracają zrabowanych książek

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2013 09:13
Szwecja powinna zwrócić nam zrabowane podczas potopu archiwa i biblioteki, m.in. Bibliotekę Królewską. Nie ma jednak kto wydać w tej sprawie wyroku - pisze "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaginione - Ocalone. Pomorskie starożytności w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 13:49
Od 17 marca w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie można oglądać niezwykłą kolekcję starożytności pomorskich - zbiór ok. 200 eksponatów obejmujących czasy od epoki kamienia po wczesne średniowiecze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomorskie skarby odzyskane!

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 11:50
- Od epoki kamienia, po wczesne średniowiecze, od przedmiotów z pogranicza wierzeń i sztuki, poprzez przedmioty użytku codziennego, po ozdoby, broń czy monety - do obejrzenia niezwykłej wystawy zachęca Krzysztof Kowalski z Muzeum Narodowego w Szczecinie.
rozwiń zwiń