Żony polskich panujących? Bardzo rozmodlone

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 08:00
- Od piastowskich władczyń oczekiwano jedynie tego, by podtrzymywały w rodzinie życie religijne - mówił w "Skarbcu nauki polskiej" dr Grzegorz Pac, mediewista, autor książki "Kobiety w dynastii Piastów".
Audio
  • O swojej książce "Kobiety w dynastii Piastów" opowiada dr Grzegorz Pac (Dwójka/Skarbiec nauki polskiej)
Jan Matejko, Dobrawa
Jan Matejko, DobrawaFoto: wikipedia/Kjetil r

Gość Dwójki, pracownik naukowy Instytutu Historii UAM w Poznaniu, przypomniał, że małżonki władców dbały o zachowywanie pamięci o zmarłych, były też fundatorkami kościołów. - One także wstawiały się za więźniami i pomagały potrzebującym, a te praktyki też uważano za działania o charakterze religijnym - zauważył. Dodał, że podczas gdy żony królów i książąt zajmowały się jedynie tym, co dotyczyło religii, ich małżonków absorbowało mnóstwo innych spraw. - Dbanie o religijność bliskich nie było głównym zadaniem władców, toteż uwadze badaczy często umyka to, co czynili oni w tej dziedzinie - powiedział.

Dr Pac zwrócił uwagę, że badaniem losów kobiet w wiekach wczesnych bardzo rzadko zajmują się mężczyźni. Podkreślił, że choć na Zachodzie ten stan rzeczy ulega zmianie, życie kobiet dawnych wieków wciąż badają przede wszystkim kobiety. - Najlepszym tego dowodem jest fakt, że recenzentka jednego z moich artykułów o średniowiecznych kobietach pisała o mnie per "she". Była przekonana, że jestem kobietą - powiedział.

Rozmawiała Katarzyna Kobylecka.

Czytaj także

Od 350 lat nie zwracają zrabowanych książek

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2013 09:13
Szwecja powinna zwrócić nam zrabowane podczas potopu archiwa i biblioteki, m.in. Bibliotekę Królewską. Nie ma jednak kto wydać w tej sprawie wyroku - pisze "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaginione - Ocalone. Pomorskie starożytności w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 13:49
Od 17 marca w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie można oglądać niezwykłą kolekcję starożytności pomorskich - zbiór ok. 200 eksponatów obejmujących czasy od epoki kamienia po wczesne średniowiecze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomorskie skarby odzyskane!

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 11:50
- Od epoki kamienia, po wczesne średniowiecze, od przedmiotów z pogranicza wierzeń i sztuki, poprzez przedmioty użytku codziennego, po ozdoby, broń czy monety - do obejrzenia niezwykłej wystawy zachęca Krzysztof Kowalski z Muzeum Narodowego w Szczecinie.
rozwiń zwiń