"Nabiera się mądrości. Nie tylko czystej wiedzy"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 16:00
- Dla mnie to jest bardziej doświadczenie życiowe, niż czysto naukowe. Podczas swoich badań terenowych w różnych miejscach spotkałem setki osób, które podzieliły się ze mną swoim doświadczeniem, swoimi historiami - mówił Kamil Wielecki, doktorant MPD w Dwójce.
Audio
  • Profesorowie i doktoranci o programie Międzynarodowe Projekty Doktoranckie (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Nabiera się mądrości. Nie tylko czystej wiedzy
Foto: obta.uw.edu.pl

MPD - Międzynarodowe Projekty Doktoranckie - to jeden z programów Fundacji na rzez Nauki Polskiej, którego celem jest wsparcie finansowe jednostek badawczych współpracujących z partnerem zagranicznym przy realizacji studiów doktoranckich. Stypendia trafiają do doktorantów będących pod opieką tej jednostki.
W 2009 r. taki 4-letni grant otrzymał Instytut Badań Interdyscyplinarnych - dziś już wydział - Artes Liberales. Koordynatorem programu z ramienia AL jest prof. Jerzy Axer, który zaprosił do współpracy znakomitych badaczy z uczelni całego świata. To pod ich opieką znalazło się 13 doktorantów wyłonionych w drodze międzynarodowej rekrutacji.
- Robienie doktoratu jest tu byproductem, świadectwem, a nie celem. Powstał poważny, zespołowy program badawczy, w którym doktoranci są wykonawcami. To wielka zasługa - mówił w "Skarbcu Nauki Polskiej" prof. Axer, znakomity filolog klasyczny, twórca i dyrektor Ośrodka Badań nad Tradycją Antyczną.
Powstające prace doktorskie mają zróżnicowaną tematykę, ale zamykają się ogólnie w haśle: "Tradycje śródziemnomorskie i użyteczność humanistyki we współczesnej kulturze i nauce".
- Nie ma innych studiów doktoranckich, które by oferowały takie warunki. Dzięki temu programowi mogłem spędzić rok w Rosji i prowadzić badania terenowe - mówił Kamil Wielecki, etnograf i antropolog społeczny. - Ja piszę doktorat o handlarzach w Krasnojarsku. Chodzi mi o to, że handlarz może być taką ikoną rosyjskiej transformacji. Patrzę na to od strony człowieka, który na tych zmianach najbardziej ucierpiał.
O nowatorskich metodach współpracy ze studentami mówił również w Dwójce prof. Jan Miernowski - wybitny specjalista z zakresu literatury i kultury francuskiej okresu renesansu.
W spotkaniu brali także udział inni doktoranci, którzy opowiadali o doświadczeniach związanych ze współpracą ze swoimi promotorami jak i podzielili się refleksjami z pobytu na stażach zagranicznych.
Audycję, która powstała we współpracy z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej, prowadziła Katarzyna Kobylecka.

reklama

Czytaj także

Naukowcy stworzą atlas "szympansich gestów". Dogadają się z małpami?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 21:14
Szympansy bardzo sprawnie porozumiewają się dzięki gestykulacji - do takiego wniosku doszli szkoccy naukowcy, którzy postanowili stworzyć katalog gestów tych małp.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tylko 5 proc. ludzi poprawnie myje ręce

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 02:00
Po skorzystaniu z toalety należy umyć ręce. Ale czy na pewno potrafimy to robić? Nie - jak wynika z badań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy "złe" ludzki Lego niszczą psychikę dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 14:30
Kiedy mówi się o wpływie gier na zdrowie psychiczne i nawyki najmłodszych, to rzadko pojawiają się tam klocki Lego. Nowe badania Nowozelandczyków to zmieniają.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czyste technologie. Wycisną z węgla ile się da

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 12:40
W Katowicach powstało Centrum Czystych Technologii Węglowych. Ten największy badawczy projekt inwestycyjny w regionie wart jest 45 mln euro.
rozwiń zwiń