Fundacja na rzecz Nauki Polskiej pomaga Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2022 22:00
W związku z wybuchem wojny w Ukrainie, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej już w marcu tego roku uruchomiła nową inicjatywę - Program Współpracy Polsko-Ukraińskiej.
Tematem audycji będzie nowa inicjatywa Fundacji na rzecz Nauki Polskiej - Program Współpracy Polsko-Ukraińskiej
Tematem audycji będzie nowa inicjatywa Fundacji na rzecz Nauki Polskiej - Program Współpracy Polsko-UkraińskiejFoto: shutterstock/Maxim Studio

Jakiś czas temu rozstrzygnięto pierwszą transzę tego konkursu i nagrodzono trzy pary naukowców z Polski i z Ukrainy, które będą realizowały badania na temat problemów wywołanych wojną, a także wyzwań dotyczących przyszłości Ukrainy.

Jeden ze zwycięskich projektów firmuje dr Anna Wylegała z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN oraz dr Nataliia Otrishchenko z Centrum Historii Miejskiej Europy Środkowo-Wschodniej we Lwowie. Badaczki otrzymały grant, który zostanie przeznaczony na zebranie i zarchiwizowanie osobistych historii uchodźców z Ukrainy.

Dr Anna Wylegała była gościem tego wydania audycji i podzieliła się doświadczeniami pierwszych miesięcy spotkań z ofiarami rosyjskiej agresji, w czasie których zarejestrowano już niemal 100 wywiadów.

O pozostałych dwóch parach zwycięzców, a także planach Fundacji związanych z pomocą dla naukowców z Ukrainy opowiedziała Joanna Jachimczuk-Lora z FNP - koordynatorka programu.


Posłuchaj
29:55 2022_12_21 21_30_02_Dwojka_Skarbiec_Nauki_Polskiej .mp3 Fundacja na rzecz Nauki Polskiej pomaga Ukrainie (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Goście: Joanna Jachimczuk-Lora (Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, koordynatorka Programu Współpracy Polsko-Ukraińskiej), dr Anna Wylegała (Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 21.12.2022

Godzina emisji: 21.30

mo

Czytaj także

Polski naukowiec zidentyfikował blisko tysiąc członków zakonu krzyżackiego

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2022 22:00
Norbert Delestowicz jest historykiem, dyrektorem Biblioteki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, tegorocznym laureatem Programu START. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej doceniła jego dotychczasowy dorobek naukowy, na który składa się m.in. praca nad stworzeniem katalogu sylwetek braci zakonu krzyżackiego z terenu Prus w latach 1310-1351.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Adam Łajtar - laureat Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 07:30
Tegoroczna Nagroda FNP w obszarze nauk humanistycznych i społecznych trafiła do rąk prof. Adama Łajtara z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowca uhonorowano za odczytanie i interpretację niemal tysiąca inskrypcji z tzw. górnego kościoła w sudańskim Banganarti.
rozwiń zwiń