Kuchnia rycerska, czyli krzyżacki majstersztyk

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2018 17:23
- Zakonnicy na zamku w Malborku mięso spożywali trzy razy w tygodniu, w pozostałe dni nabiał, a w piątek pościli. Jedli po dwóch z jednej miski, ale dodatki warzywne dostawali oddzielnie. Jadali po królewsku  – opowiadał w Dwójce Bogdan Gałązka.
Audio
  • Kuchnia rycerska, czyli krzyżacki majstersztyk (Droga przez mąkę/Dwójka)
Kuchnia na zamku w Malborku
Kuchnia na zamku w MalborkuFoto: shutterstock.com

wino 1200.jpg
"Wino to była i jest sprawa polska"

Gościem "Drogi przez mąkę" był historyk kuchni krzyżackiej, z którym rozmawialiśmy o tajnikach krzyżackiego jadłospisu i zwyczajach biesiadowania.

- W średniowieczu nie jadano śniadań, które uważano za grzech. Jadano dwa razy, za to do syta. Krzyżacy nie mogli zbytnio pościć i się umartwiać, bo był to zakon rycerski i w każdej chwili jego członkowie musieli być gotowi do walki. Wielki mistrz czasami jadał oddzielnie, ale przypuszczalnie wszyscy zakonnicy jadali przy wspólnym stole w refektarzu, który mógł pomieścić nawet 500 osób - opowiadał Bogdan Gałązka.

A jak na malborskim zamku dawano jeść? – Niebotycznie dobrze. Daniami numer jeden były dziczyzna, baranina, wołowina i ptactwo. Pilnowano niezwykle hierarchii produktów i składników potraw, z których przyrządzano posiłki. Dbano bardzo o to, co pito. To była wielka sztuka - podkreślił gość audycji. 

Ile studni było na zamku w Malborku, a ile kuchni? Jakie rarytasy pojawiały się na krzyżackim stole? Jaką rolę pełniła wieprzowina? Czym była średniowieczna teoria bytów w odniesieniu do kuchni i stołu? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: Bogdan Gałązka (historyk kuchni krzyżackiej, szef kuchni "Gothic Cafe" na zamku w Malborku)

Data emisji: 7.07.2018

Godzina emisji: 12.30

mko

Czytaj także

Spotkanie z księciem kuchni peruwiańskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2018 14:29
Od kilku lat w kulinarnych kręgach mówi się, że kuchnia z Peru jest w natarciu i przyszłość należy do niej. O to, czym mogą się pochwalić kucharze z tego kraju opowiadał Mitsuharu Tsumura,  jednego z najlepszych peruwiańskich szefów kuchni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anthony Bourdain. Mistrz kuchni z misją zmieniania świata

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 11:15
- Siadał do stołu z ludźmi w regionach objętych konfliktem zbrojnym, jadł, rozmawiał, zadawał proste pytania, bardzo dużo mówił o islamie - tak dziennikarka Aga Kozak wspominała w Dwójce Anthony'ego Bourdaina, zmarłego 8 czerwca amerykańskiego szefa kuchni, prezentera telewizyjnego i pisarza.
rozwiń zwiń