X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kuchnia rycerska, czyli krzyżacki majstersztyk

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2018 17:23
- Zakonnicy na zamku w Malborku mięso spożywali trzy razy w tygodniu, w pozostałe dni nabiał, a w piątek pościli. Jedli po dwóch z jednej miski, ale dodatki warzywne dostawali oddzielnie. Jadali po królewsku  – opowiadał w Dwójce Bogdan Gałązka.
Audio
  • Kuchnia rycerska, czyli krzyżacki majstersztyk (Droga przez mąkę/Dwójka)
Kuchnia na zamku w Malborku
Kuchnia na zamku w MalborkuFoto: shutterstock.com

wino 1200.jpg
"Wino to była i jest sprawa polska"

Gościem "Drogi przez mąkę" był historyk kuchni krzyżackiej, z którym rozmawialiśmy o tajnikach krzyżackiego jadłospisu i zwyczajach biesiadowania.

- W średniowieczu nie jadano śniadań, które uważano za grzech. Jadano dwa razy, za to do syta. Krzyżacy nie mogli zbytnio pościć i się umartwiać, bo był to zakon rycerski i w każdej chwili jego członkowie musieli być gotowi do walki. Wielki mistrz czasami jadał oddzielnie, ale przypuszczalnie wszyscy zakonnicy jadali przy wspólnym stole w refektarzu, który mógł pomieścić nawet 500 osób - opowiadał Bogdan Gałązka.

A jak na malborskim zamku dawano jeść? – Niebotycznie dobrze. Daniami numer jeden były dziczyzna, baranina, wołowina i ptactwo. Pilnowano niezwykle hierarchii produktów i składników potraw, z których przyrządzano posiłki. Dbano bardzo o to, co pito. To była wielka sztuka - podkreślił gość audycji. 

Ile studni było na zamku w Malborku, a ile kuchni? Jakie rarytasy pojawiały się na krzyżackim stole? Jaką rolę pełniła wieprzowina? Czym była średniowieczna teoria bytów w odniesieniu do kuchni i stołu? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: Bogdan Gałązka (historyk kuchni krzyżackiej, szef kuchni "Gothic Cafe" na zamku w Malborku)

Data emisji: 7.07.2018

Godzina emisji: 12.30

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spotkanie z księciem kuchni peruwiańskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2018 14:29
Od kilku lat w kulinarnych kręgach mówi się, że kuchnia z Peru jest w natarciu i przyszłość należy do niej. O to, czym mogą się pochwalić kucharze z tego kraju opowiadał Mitsuharu Tsumura,  jednego z najlepszych peruwiańskich szefów kuchni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anthony Bourdain. Mistrz kuchni z misją zmieniania świata

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 11:15
- Siadał do stołu z ludźmi w regionach objętych konfliktem zbrojnym, jadł, rozmawiał, zadawał proste pytania, bardzo dużo mówił o islamie - tak dziennikarka Aga Kozak wspominała w Dwójce Anthony'ego Bourdaina, zmarłego 8 czerwca amerykańskiego szefa kuchni, prezentera telewizyjnego i pisarza.
rozwiń zwiń