Osiemnastowieczne salony w Polsce i we Francji

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2024 22:00
"Salony, »salonierki«, polityka" - to tytuł książki napisanej przez dr Dorotę Wiśniewską z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, która bada europejskie oświecenie, skupiając się na historii kobiet w ujęciu porównawczym. Niedawno praca ta ukazała się w cenionej serii Monografie FNP. Autorka była gościem audycji z cyklu "Skarbiec nauki polskiej".                                                                                                  
Dr Dorota Wiśniewska w swojej publikacji porównuje życie towarzyskie elit we Francji i w Polsce w drugiej połowie XVIII wieku ukazując punkty wspólne i specyfikę obu środowisk
Dr Dorota Wiśniewska w swojej publikacji porównuje życie towarzyskie elit we Francji i w Polsce w drugiej połowie XVIII wieku ukazując punkty wspólne i specyfikę obu środowiskFoto: Genova/Shuttestock

Życie towarzyskie elit w drugiej połowie XVIII w.

Czym były osiemnastowieczne salony? Kto je prowadził i jak można było stać się częścią tego świata? Jakie aktywności towarzyszyły spotkaniom?

Dr Dorota Wiśniewska w swojej publikacji odpowiada na te pytania w oparciu o prace dotyczące salonu we Francji, pamiętniki polsko-litewskiej szlachty oraz relacje podróżników, którzy odwiedzili Warszawę w czasie panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Porównuje życie towarzyskie elit we Francji i w Polsce w drugiej połowie XVIII wieku ukazując punkty wspólne i specyfikę obu środowisk.

Polityka w salonach

Wnioski z lektury korespondencji markizy Marie de Vichy-Chamrond du Deffand i Marii Radziwiłłowej pozwoliły jej z kolei zestawić kultury polityczne przykładowych "salonierek", a także ukazać związki między życiem towarzyskim i politycznym z ich perspektywy.


Posłuchaj
29:08 Dwójka skarbiec nauki polskiej 20.03.2024.mp3 Rozmowa z dr Dorotą Wiśniewską, autorką książki "Salony, »salonierki«, polityka" (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Dorota Wiśniewska (Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego)

Data emisji: 20.03.2024

Godz. emisji: 21.30

pg/mo

Czytaj także

Prof. Maria Lewicka - badania nad tożsamością i pamięcią miejsca

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 08:42
Niedawno poznaliśmy laureatów Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, uznawanych za najważniejsze wyróżnienie naukowe w naszym kraju. W 2023 roku Nagrodę FNP zdobyło czworo wybitnych uczonych – prof. Krzysztof Liberek, prof. Marcin Stępień, prof. Rafał Latała i prof. Maria Lewicka. Ta ostatnia była gościem audycji z cyklu "Skarbiec nauki polskiej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej - 1,5% podatku dla młodych naukowców

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2024 22:00
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej jako organizacja pożytku publicznego zachęca do przekazywania jej 1,5% podatku. Środki pozyskane w ten sposób w całości trafiają do młodych naukowców, których Fundacja wspiera w ramach programu START.
rozwiń zwiń