Prof. Maria Lewicka - badania nad tożsamością i pamięcią miejsca

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 08:42
Niedawno poznaliśmy laureatów Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, uznawanych za najważniejsze wyróżnienie naukowe w naszym kraju. W 2023 roku Nagrodę FNP zdobyło czworo wybitnych uczonych – prof. Krzysztof Liberek, prof. Marcin Stępień, prof. Rafał Latała i prof. Maria Lewicka. Ta ostatnia była gościem audycji z cyklu "Skarbiec nauki polskiej".
Maria Lewicka została wyróżniona w obszarze nauk humanistycznych i społecznych za sformułowanie i weryfikację psychologicznego modelu przywiązania do miejsca i pamięci miejsca
Maria Lewicka została wyróżniona w obszarze nauk humanistycznych i społecznych za sformułowanie i weryfikację psychologicznego modelu przywiązania do miejsca i pamięci miejscaFoto: Andrzej Romański

Maria Lewicka z "polskim Noblem" w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych

Nagrody zostały przyznane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej już po raz 32. W audycji przybliżyliśmy działalność naukową prof. Marii Lewickiej, która została laureatką w obszarze nauk humanistycznych i społecznych.

Profesor Lewicka z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu jest uznanym międzynarodowym autorytetem w zakresie badań nad psychologicznymi związkami człowieka z miejscem zamieszkania. Interesują ją tożsamość i pamięć miejsca, zachowania ludzi w środowisku miejskim, aktywność i bierność społeczna.

Autorka publikowana i cytowana 

Prace prof. Marii Lewickiej nad pamięcią miejsca wywarły wpływ na nauki społeczne, wykraczając daleko poza psychologię, ze względu na rozwój nad pamięcią zbiorową. Jej artykuły publikowane są w czołowych czasopismach psychologicznych, były wielokrotnie cytowane i stały się punktem zwrotnym dla badań w tej dziedzinie.


Posłuchaj
29:51 2023_11_15 21_29_49_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Prof. Maria Lewicka - badania nad tożsamością i pamięcią miejsca (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 


***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Maria Lewicka (Wydział Filozofii i Nauk Społecznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Data emisji: 15.11.2023

Godzina emisji: 21.30

pg/mgc

Czytaj także

Jak i dlaczego powstają slumsy?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2023 22:00
Dane szacunkowe ONZ wskazują, że obecnie ponad miliard ludzi na całym świecie zamieszkuje obszary zwane slumsami - czyli żyje w specyficznie izolowanych dzielnicach wielkich miast kojarzonych powszechnie z biedą i marginalizacją społeczno-kulturową. Porozmawialiśmy o tym w pierwszym po wakacjach wydaniu audycji "Skarbiec nauki polskiej". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Barański - archeologia i arabistyka

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2023 22:00
Tomasz Barański jest jednym ze 100 wyróżnionych w tym roku młodych badaczy, którym w ramach programu "Start" Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała stypendia w wysokości 30 tys. zł.
rozwiń zwiń