Krzysztof Grodzicki. Bohaterstwo w twierdzy Kudak

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 18:48
- Wytrzymał kilkumiesięczne oblężenie twierdzy Kudak, bronił Lwów przed armią rosyjsko-kozacką i odbijał Warszawę z rąk szwedzkich. W Rzeczypospolitej cieszył się ogromną sławą – tak o żyjącym w XVII wieku generale opowiadał prof. Jarosław Komorowski.
Audio
  • Prof. Jarosław Komorowski o burzliwych losach twierdzy Kudak (Twierdze i rezydencje/Dwójka)
Fragment mapy Ukrainy sporządzonej przez Wilhelma de Beauplana w 1648 w Gdańsku na polecenie Władysława IV, króla Polski (zdjęcie ilustracyjne)
Fragment mapy Ukrainy sporządzonej przez Wilhelma de Beauplana w 1648 w Gdańsku na polecenie Władysława IV, króla Polski (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Wikimedia/domena publiczna

Krzysztof Grodzicki zasłynął szczególnie z bohaterskiej obrony oblężonej przez Kozaków kresowej twierdzy Kudak.

- Po wielu miesiącach w twierdzy zapadł głód. Mimo że wszystkie drogi zaopatrzenia zostały odcięte, a po klęsce pod Piławcami nie można było liczyć na odsiecz, Grodzicki trwał na posterunku aż do wyczerpania amunicji – podkreślił prof. Jarosław Komorowski, opowiadając o żołnierzu, który został mianowany generałem artylerii koronnej.

W nagraniu audycji, która wpisuje się w obchody stulecia niepodległości Polski, posłuchamy m.in. o tym, jakie były losy twierdzy Kudak po ugodzie perejasławskiej w 1654 roku.

***

Tytuł audycji: "Twierdze i rezydencje"

Prowadzi: Jarosław Jakimczyk

Gość: prof. Jarosław Komorowski (znawca kultury Kresów)

Data emisji: 19.02.2018

Godzina emisji: 14.30

mz/mko


Zobacz więcej na temat: architektura historia Polski
Czytaj także

Andrzej Kazimierz Olszewski. Życie ze sztuką

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2016 10:18
W "Zapiskach ze współczesności" wysłuchaliśmy wspomnień znakomitego historyka sztuki, znawcy wszystkich dziedzin architektury i plastyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Guzów. Historia Polski w historii jednej rodziny

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2017 10:55
W "Mikrokosmosach" spotkaliśmy się z rodziną Sobańskich, która była w przeszłości i jest obecnie właścicielem pałacu w Guzowie koło Żyrardowa.
rozwiń zwiń