Kolberg i dźwięki elektrycznego ciała

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 12:00
- To drugi, daleki od mainstreamu nurt awangardy lat 60., który dziś okazuje się wyjątkowo aktualny - mówiła o nowych płytach Bołt Records Ewa Szczecińska.
Audio
  • Ewa Szczecińska o nowych płytach z serii poświęconej Studiu Eksperymentalnemu Polskiego Radia (Płytomania/Dwójka)
Fragment okładki płyty Sounding the Bogdy Electric
Fragment okładki płyty "Sounding the Bogdy Electric"Foto: materiały promocyjne

- Mutlimedia, przedmioty jako instrumenty, gry z przestrzenią i dźwiękowa publicystyka - wymieniała Ewa Szczecińska fenomeny zaprezentowane na łódzkiej wystawie "Dźwięki elektrycznego ciała. Eksperymenty w sztuce i muzyce w Europie Wschodniej 1957-1984" - Te zjawiska stały się znów aktualne na początku XXI wieku - dodała.

Wybrane nagrania z ekspozycji trafiły do, zatytułowanego tak samo, albumu. To część serii "Polish Radio Experimental Studio", prezentującej dokonania słynnego warszawskiego ośrodka muzyki elektronicznej. Kolejna pozycja to zbiór "Attitudes" Kårego Kolberga, wielkiego outsidera muzyki norweskiej, który na początku lat 70. tworzył w Studiu Eksperymentalnym.

Tytuł audycji: Płytomania
Prowadził:
Jacek Hawryluk

Gość: Ewa Szczecińska

Data emisji: 9.11.2014

Godzina emisji: 15.00

mm/jp

Czytaj także

Eugeniusz Rudnik - człowiek, który wziął dźwięk do ręki

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 15:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o filmie "15 stron świata”, którego bohaterem jest pionier polskiej muzyki eksperymentalnej. Dokument Zuzanny Solakiewicz będzie miał premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno; zaprezentowany zostanie też na Nowych Horyzontach we Wrocławiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawska Jesień: czy nowy instrument oznacza nową muzykę?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 21:00
- Muzyka współczesna składa hołd muzyce tradycyjnej, która była jej pożywką przez ostatnie stulecie - komentuje program trwającego festiwalu Antoni Beksiak, kurator i wokalista zaangażowany w realizację jednego z koncertów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żegnamy pionierów polskiej muzyki elektronicznej

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 17:00
- Otwartość na nowe pomysły cechowała go do ostatnich lat - podkreślała Barbara Okoń-Makowska, współpracowniczka Włodzimierza Kotońskiego. To obok Bohdana Mazurka drugi pionier polskiej muzyki elektronicznej, którego pożegnaliśmy w tym roku.
rozwiń zwiń