Płyty roku 2020. Jacek Marczyński: w tym roku słuchaliśmy więcej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 11:11
- Rok 2020 zamknął nas w domach, w związku z tym doceniliśmy lekceważoną od pewnego czasu płytę kompaktową czy winylową. Na szczęście tych płyt ukazało się wiele, więc w 2020 roku było czego słuchać - mówił w Dwójce publicysta i recenzent muzyczny Jacek Marczyński, podsumowując muzyczne wydawnictwa minionego roku.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shuterstock/z-ifcom

Posłuchaj
56:46 2021_01_03 15_01_26_PR2_Plytomania.mp3 Podsumowanie wydawnictw płytowych roku 2020 (Płytomania/Dwójka)

Zgodnie z wieloletnią tradycją "Płytomanii", o swoich ulubionych płytach minionych dwunastu miesięcy opowiadali stali recenzenci i autorzy. Jednym z nich był Jacek Marczyński, który zdradził, że najbardziej zapadły mu w pamięć dwa skrajne nagrania.


Jan Kiepura 1200 NAC.jpg
Jacek Marczyński: pod koniec XIX wieku wykształcił się kult gwiazd

- Jedna z nich to typowy muzyczny mainstream, czyli płyta Piotra Beczały "Vincero", wydana przez nową wytwórnię Pentatone. Jest na niej repertuar werystyczny, arie z oper, na których Piotr Beczała dopiero wchodził na scenę światową. Płyta bardzo się spodobała – nie tylko w Polsce.

Drugą propozycją muzycznego krytyka jest opera "Drach" Aleksandra Nowaka, inspirowana powieścią Szczepana Twardocha. - To jest coś wysmakowanego. Płytę wydała firma Anaklasis, która wydaje niewiele, ale są to rzeczy smaczne i bardzo różne - dodał gość audycji.

Czytaj też:

Piotr Kamiński, który także podsumował płyty 2020 roku, odkrył nieco zapomnianych kompozytorów. Jednym z nich był Rosjanin Anatole Fistoulari. - Jego nazwisko błysnęło mi, kiedy odkryłem w uzupełnieniu drugiego "Dziadka do Orzechów" Czajkowskiego, nagranego przez Doratiego, wyjątki ze "Śpiącej Królewny". To jest coś cudownego, z gracją, elegancją, a jednocześnie z tym, co w balecie jest najistotniejsze, czyli rytmiczną dykcją. Wszystko to wibruje i słychać cały czas, jak to się taktuje, a to tancerze niezwykle wysoko cenią.

- Te nagrania baletowe Fistoulariego są po prostu nadzwyczajne - opowiadał dziennikarz muzyczny. - Niedawno wznowiono kilka jego nagrań muzyki baletowej Czajkowskiego i bardzo te albumy polecam, bo są bardzo przyjemne. W tym ponurym okresie, gdy się słucha takiej wysokiej muzyki rozrywkowej, to szalenie poprawia nastrój. A jest to grane z wdziękiem, a jednocześnie figlem – taki troche rock and roll.


Ludwig van Beethoven 1200.jpg
Beethoven 2020 - przegląd twórczości jednego z największych geniuszy muzycznych świata

W audycji gościliśmy również Andrzeja Sułka, którego szczególnie poruszyło najnowsze nagranie V Symfonii Ludwiga van Beethovena. - Zdumiało mnie, że utwór zgrany na wszystkie strony można zagrać w taki sposób, że człowieka wyrywa z kapci. Tak się właśnie stało w momencie, kiedy posłuchałem V Symfonii z Teodorem Currentzisem - podsumował.

W audycji gościliśmy również zaprzyjaźnionych krytyków muzycznych: Piotra Matwiejczuka ("Album polsko-włoskiego Ensemble Giardino di Delizie Skarby polskiego baroku to nowoczesne wykonania, które poniosły naszą muzykę w świat") i Dorotę Szwarcman ("Płyta Goodnight mr. Górecki, w wykonaniu znakomitej młodej flecistki Ewy Liebchen, to piękny hołd dla kompozytora").

Czytaj też:

Rozmawialiśmy także z Aleksandrem Laskowskim, który polecał płyty ze znakomitymi operami (m.in. Il prigioniero Luigiego Dallapiccoli pod batutą Gianandrea Nosedy). Kacper Miklaszewski wyróżnił serię "Świat Beethovena" ("To są płyty, na których zamieszczono nagrania utworów kompozytorów - znajomych, przyjaciół i rówieśników Beethovena). Ewa Szczecińska natomiast polecała m.in. płyty znakomitych duńskich kompozytorów: płytę z muzyką nową na instrumenty dawne Karla Aage Rasmussena i "Concerto" Benta Sørensena.

W audycji pojawiły się płyty stare i nowe, reedycje i wznowienia, archiwa i premiery, recitale solowe, słynne koncerty, opery, muzyka dawna, nowa i najnowsza. Nie zapomnieliśmy również o wielkim jubilacie – Ludwigu van Beethovenie.

Taka Płytomania jest tylko raz w roku.

***

Prowadził: Jacek Hawryluk

Tytuł audycji: Płytomania

Goście: Jacek Marczyński (krytyk muzyczny i publicysta), Ewa Szczecińska (redaktorka muzyczna Programu 2 Polskiego Radia), Piotr Kamiński (znawca opery), Aleksander Laskowski (krytyk muzyczny), Andrzej Sułek (kierownik Redakcji Muzycznej PR2), Kacper Miklaszewski (pianista, krytyk muzyczny), Dorota Szwarcman ("Polityka"), Jacek Marczyński ("Rzeczpospolita") i Piotr Matwiejczuk ("Ruch Muzyczny").

Data emisji: 3.01.2021

Godzina emisji: 15.00

Czytaj także

Noworoczne fajerwerki

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 23:00
Podobno najbardziej podobają nam się utwory, które już znamy. Dlatego co roku na koncertach noworocznych brzmią przepiękne polki, walce i inne utwory dynastii Straussów. A jak to brzmi z punktu widzenia orkiestracji?
rozwiń zwiń