REKLAMA

Najpłodniejszy rok Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 23:00
Rok 1803 w twórczości Ludwika van Beethovena to czas niezwykle płodny. Powstaje wówczas cała seria niezwykłych dzieł, które pchnęły muzykę na nowe tory. Kompozytor jest w pełni sił twórczych, a pomysłami przychodzącymi mu do głowy mogłyby z powodzeniem obdzielić co najmniej kilku twórców.
zdj. il.
zdj. il.Foto: shutterstock.com/helshik

Posłuchaj
58:06 2020_10_05 21_59_32_PR2_Beethoven_2020.mp3 Rok 1803 w twórczości Ludwika van Beethovena (Beethoven 2020/Dwójka)

Rok 1803 to przecież i Sonata "Kreutzerowska" i wielka "Waldsteinowska", to II Symfonia op. 36 i początek pracy nad Eroiką. W tym roku pojawia się niezrealizowany do końca projekt opery dla Schikanedera i jedyne oratorium Chrystus na Górze Oliwnej. Ale to także dziesiątki drobniejszych dzieł, wiele z nich należy do tej części nieopusowanej i wreszcie – kilka opracowań własnych, wcześniejszych utworów kameralnych na inne składy. Do tej grupy zalicza się Trio Es-dur op. 38 – aranżacja na klasyczny skład fortepianu, skrzypiec i wiolonczeli – Septetu Es-dur op. 20 z roku 1799. Wydany pod własną liczbą opusową utwór – był przyjacielskim podarunkiem dla lekarza, chirurga – doktora Johanna Antona Schmidta, któremu Beethoven bardzo wiele zawdzięczał. Jak to zwykle bywało w tamtych czasach – nową wersją utworu szybko zainteresowali się wydawcy, ponieważ takie "nowe wcielenie" obsadowe zapewniało szerszy odbiór dzieła i można było sprzedać więcej kopii wysztychowanych nut.


1200x660_Meccore String Quartet_1.jpg
Meccore String Quartet - czas uczcić Beethovena [WIDEO]

Czy w tym kontekście można się dziwić popularności tego utworu? Podkreślał jego popularność i walory w cytowanym już kiedyś przeze mnie piątym Liście o muzyce Ogiński. Ta popularność Tria Es-dur op. 38 zaowocowała również innymi – pirackimi powiedzielibyśmy dzisiaj – opracowaniami, od których Beethoven się odżegnywał. Nie był z nich zadowolony, tym bardziej że całość uważał raczej za marginalium w swoim dorobku kompozytorskim.

***

Tytuł audycji: "Beethoven 2020" 

Prowadził: Marcin Majchrowski

Data emisji: 5.10.2020

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Matthias Goerne: Beethoven był absolutnym geniuszem

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 18:16
- Każdy jego utwór to arcydzieło: kwartety smyczkowe, jedyna opera, sonaty fortepianowe, msze, symfonie. Ale co do pieśni pojawiają się wątpliwości, czy rzeczywiście są dobre i jak to możliwe, że geniusz nie odniósł sukcesu w tym jednym gatunku. Tymczasem ja jestem pewny, że Beethoven nie zawiódł nas także jako autor pieśni - mówił w Dwójce znakomity niemiecki baryton.
rozwiń zwiń
Czytaj także

José Maria Florêncio: "Fidelio" inspiruje nas do nadludzkich wysiłków

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 09:00
- Czas, w którym przyszło nam żyć i tworzyć, jest szczególnie trudny. Ale wszyscy traktujemy naszą chęć dalszej pracy nad dziełem jako osobisty manifest życia. My chcemy dalej pracować, chcemy żyć i działać - mówił w Dwójce znakomity dyrygent José Maria Florêncio o premierze opery "Fidelio", która z powodu koronawirusa u jednego z członków chóru została przełożona.
rozwiń zwiń