Pasje Bacha. Gardiner czy Pichon?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 16:00
Kochamy Bacha: słuchamy go bez końca, uwielbiamy o nim dyskutować. W "Płytomanii" rozmawialiśmy o dwóch nowych nagraniach Bachowski pasji.
Pasje Bacha. Gardiner czy Pichon?
Pasje Bacha. Gardiner czy Pichon?Foto: Mat. pras.

John Eliot Gardiner po raz trzeci utrwalił Pasję Janową (DG), Raphaël Pichon zaś po raz pierwszy nagrał Pasję Mateuszową (Harmonia Mundi). Jakie wnioski płyną z tych interpretacji? O tym opowiadał Piotr Kamiński.

W audycji także Agnieszka Budzińska-Bennett opowiadała o Psalmach Mikołaja Gomółki, nagrywanych na zamówienie radiowej Dwójki. Właśnie ukazały się kolejne części cyklu (Melodie na Psałterz Polski. Opera omnia, vol. 7/8).

W nagraniach XVI-wiecznego zbioru psalmów z "Psałterza Dawidowego" – w tłumaczeniu Jana Kochanowskiego – oprócz Chóru Polskiego Radia w Krakowie wzięli udział wybitni instrumentaliści z całej Europy. Muzyków poprowadziła Agnieszka Budzińska-Bennett – uznana w świecie interpretatorka muzyki średniowiecza i renesansu.

"Melodie na psałterz polski" Mikołaja Gomółki (jedyne zachowane do dziś dzieło autora) ukazały się w Drukarni Łazarzowej w Krakowie – w wersji literackiej w 1579 roku, a w wersji muzycznej rok później. Kompozytor stworzył krótkie, czterogłosowe utwory do tekstów wszystkich 150 psalmów, wchodzących w skład psałterza (Księgi Psalmów ze Starego Testamentu), sparafrazowanych przez Jana Kochanowskiego. Kompozycje Mikołaja Gomółki w czasach Polski Jagiellonów integrowały zarówno wspólnotę katolicką, jak i protestancką.

- Psalmy Gomółki na początku wydają się do siebie bardzo podobne – mieliśmy do czynienia z ponad 150 utworami – ale za każdym razem znajdujemy w nich coś nowego, prawie egzotycznego na forum europejskiej muzyki renesansowej - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Agnieszka Budzińska-Bennett.


Posłuchaj
59:40 2022_05_08 14_59_54_PR2_Płytomania.mp3 Pasje Bacha. Gardiner czy Pichon? (Płytomania/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Płytomania

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 8.05.2022

Godzina emisji: 15.00

Czytaj także

Agnieszka Budzińska-Bennett: wchodzę w dialog ze słuchaczami

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2022 17:05
- W przypadku tłumaczenia muzyki bardzo dawnej pole do spekulacji jest ogromne, musimy wiele luk wypełnić. Jestem wdzięczna, że słuchacze ufają nam. Chcą też wiedzieć, a mój ulubiony rodzaj słuchacza to ten, który szuka - mówiła w Dwójce wokalistka, instrumentalistka, badaczka muzyki średniowiecza i renesansu Agnieszka Budzińska-Bennett, założycielka i liderka międzynarodowego zespołu Peregrina.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karłowicz i jego "Serenada na orkiestrę smyczkową"

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2022 10:00
Ceniona przez orkiestry smyczkowe Serenada op. 2 Mieczysława Karłowicza swoje prawykonanie miała 15 kwietnia 1897 roku w Berlinie. W Dwójce jury w składzie: Agata Szymczewska, Ewa Szczecińska i Marek Czech poszukiwało najlepszego wykonania utworu.
rozwiń zwiń