X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jerzy Waldorff: w latach 20. i 30. Warszawa była dziwnym miastem

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2018 13:04
- To było miasto, którym zachwycał się Artur Rubinstein. Zawsze mówił, że takich pięknych kobiet, tak eleganckich ekwipaży, tak świetnych restauracji, to on nigdzie nie widział. A jeździł przecież po całym świecie - mówił w archiwalnym nagraniu znany publicysta i krytyk muzyczny.
Audio
  • Życie muzyczne Warszawy po 1918 roku (Album polski/Dwójka)
Warszawa, widok na Krakowskie Przedmieście (1920 r.)
Warszawa, widok na Krakowskie Przedmieście (1920 r.)Foto: Polona.pl

niepodległa.jpg
Polska Niepodległa. Serwis specjalny

W audycji "Album polski" Jerzy Waldorff wspominał m.in. swój pierwszy koncert, na który wybrał się w Warszawie. - To była późna wiosna 1919 roku. Premierem był wóczas Ignacy Jan Paderewski. Mój ojciec miał przywileje ministra, m.in. dostał auto do dyspozycji. Pojechaliśmy nim na koncert do filharmonii. Gdy szliśmy do sali, przed wejściem zobaczyliśmy siedzące przy stolikach bardzo dostojne towarzystwo. Przed nimi leżały ogromne, srebrne tace i wszyscy rzucali na nie wszystkie kosztowności, jakie mieli na sobie. Kobiety zdejmowały z szyi bicze pereł, złote łańcuchy albo kolie, z palców złote pierścienie; mężczyźni wyciągali złote papierośnice, a młode małżeństwa zdejmowały nawet złote obrączki, bo w ten sposób za premierostwa Paderewskiego muzyka polska przyczyniała się do zbiórki na tworzący się dopiero skarb państwa - opowiadał varsavianista.

Z archiwum Polskiego Radia wypowiadali się również w audycji prof. Jan Ekier - pianista i kompozytor oraz prof. Tadeusz Wroński - skrzypek. Ponadto muzykolog Grzegorz Michalski mówił o działalności filharmonii, opery i Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego po 1918 roku, a także o twórcach, wykonawcach i krytykach tamtego okresu.

***

Tytuł audycji: Album polski 

Przygotowała: Anna Skulska

Data emisji: 27.08.2018

Godzina emisji: 22.30

pg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wasza Warszawa 1918/2018. Aplikacja mobilna niczym wehikuł czasu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 11:03
- Zastanawialiśmy się, co możemy zrobić, żeby nie tylko opowiadać o historii, ale też spowodować, żeby ta przeszłość trochę ożyła. Ta aplikacja jest odpowiedzią na to - mówiła w Dwójce Agnieszka Tomasińska z warszawskiego Domu Spotkań z Historią.
rozwiń zwiń