REKLAMA

Józef Brandt - Henryk Sienkiewicz polskiego malarstwa

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 12:16
- Wskrzeszał na płótnach rycerską przeszłość Rzeczpospolitej, przywoływał jej militarne triumfy, a jego wspaniałe, monumentalne dzieła odnosiły sukcesy na wystawach malarstwa europejskiego - mówiła w Dwójce Ewa Micke-Broniarek, kuratorka wystawy "Józef Brandt 1841–1915" w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Audio
  • Kuratorska Ewa Micke-Broniarek o wystawie "Józef Brandt 1841–1915" w Muzeum Narodowym w Warszawie (Poranek Dwójki)

Lawrence Alma-Tadema_Portret Ignacego Jana Paderewskiego_1890_MNW_1200.jpg
Ignacy Jan Paderewski – najsłynniejszy Polak i wielka gwiazda początków XX w.

Józef Brandt to kolejny - po Ignacym Janie Paderewskim - polski twórca, który jest bohaterem wystaw z cyklu "3 x Niepodległa" organizowanych przez warszawskie muzeum z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ekspozycja, którą będzie można oglądać od 22 czerwca, obejmuje ponad 300 dzieł. 

- W XIX wieku w kraju pozbawionym niepodległości sztuka była obarczona szczególną misją podtrzymywania ciągłości rozwoju narodowej kultury, manifestowania polskości na forum międzynarodowym. Brandt przez ponad pół wieku swoje działalności twórczej pozostał wierny założeniom tej idei - podkreślała Ewa Micke-Broniarek.

Dlaczego obrazy malarza zawsze podpisane były "Józef Brandt z Warszawy"? Jaką rolę w biografii artysty odegrał Szczebrzeszyn? W którym momencie jego twórczości narodził się styl, z którym jest utożsamiany?

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Ewa Micke-Broniarek, kuratorka wystawy "Józef Brandt 1841–1915" w MNW)

Data emisji: 21.06.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

pg/bch

Czytaj także

Prof. Łukasz Korolkiewicz: staram się patrzeć na świat w sposób "staroczesny"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 12:48
- Jestem wpychany w szufladkę fotorealizmu, niektórzy piszą nawet o hiperrealizmie, co jest dosyć śmieszne i nieprawdziwe. Wystarczy popatrzeć na obrazy prawdziwych hiperrealistów, o co w nich chodzi, jak one są robione. Moje obrazy są właściwie tradycyjne - mówił w Dwójce malarz prof. Łukasz Korolkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Formiści. Miks nowoczesności z góralszczyzną

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 19:00
Okres 20 lat od odzyskania niepodległości do rozpoczęcia II wojny światowej to w Polsce czas intensywnego życia kulturalnego. To wtedy pojawiały się i rozwijały nowe nurty w sztuce, a artyści łączyli się w grupy.
rozwiń zwiń