REKLAMA

Wasza Warszawa 1918/2018. Aplikacja mobilna niczym wehikuł czasu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 11:03
- Zastanawialiśmy się, co możemy zrobić, żeby nie tylko opowiadać o historii, ale też spowodować, żeby ta przeszłość trochę ożyła. Ta aplikacja jest odpowiedzią na to - mówiła w Dwójce Agnieszka Tomasińska z warszawskiego Domu Spotkań z Historią.
Audio
  • Agnieszka Tomasińska o aplikacji Wasza Warszawa 1918/2018 przygotowanej przez Dom Spotkań z Historią (Poranek Dwójki)

brandt1200.jpg
Józef Brandt - Henryk Sienkiewicz polskiego malarstwa

Bezpłatna aplikacja Wasza Warszawa 1918/2018 została przygotowana w związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzięki bogactwu źródeł i ciekawostek historycznych pozwala ona na nowo odkryć nieco zapomnianą codzienność dawnych mieszkańców stolicy oraz społeczne i kulturowe realia odradzającej się Polski. 

- Chcieliśmy, żeby każdy w przystępny i łatwy sposób miał szansę się dowiedzieć o ważnych rzeczach z historii. W aplikacji znajdują się moduły, które o nich opowiadają, takie jak kalendarium czy ludzie, gdzie przywołane są sylwetki osób, które tworzyły przedwojenną rzeczywistość w swoich dziedzinach, a dziś być może nie funkcjonują w świadomości społecznej. A drugi aspekt, o który nam chodziło to aktywne poznawanie historii przez chodzenie po mieście. Dlatego są tu również spacery, gry miejskie, a także rozbudowana mapa, na której są zaznaczone ważne punkty z okresu 20-lecia międzywojennego - tłumaczyła Agnieszka Tomasińska.


niepodległa.jpg
Polska Niepodległa. Serwis specjalny

Gdzie dostępna jest aplikacja Wasza Warszawa 1918/2018? Czy Dom Spotkań z Historią planuje jej kolejne, rozszerzone wersje? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Agnieszka Tomasińska (Dom Spotkań z Historią)

Data emisji: 25.07.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

pg/ac

Czytaj także

Marian Schmidt. Klasyk fotografii w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 16:14
Gościem "Wybieram Dwójkę" byl fotograf, który w Domu Spotkań z Historią pokazuje prace na wystawie "Inside Poland. Marian Schmidt. Fotografie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Brandt - Henryk Sienkiewicz polskiego malarstwa

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 12:16
- Wskrzeszał na płótnach rycerską przeszłość Rzeczpospolitej, przywoływał jej militarne triumfy, a jego wspaniałe, monumentalne dzieła odnosiły sukcesy na wystawach malarstwa europejskiego - mówiła w Dwójce Ewa Micke-Broniarek, kuratorka wystawy "Józef Brandt 1841–1915" w Muzeum Narodowym w Warszawie.
rozwiń zwiń