Jadwiga Rappé: zawsze zazdrościłam tym, którzy umieją śpiewać jazz

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 12:53
- Umiejętność improwizacji i poruszania się w klubowej atmosferze to dla mnie wiedza tajemna, której nie byłam w stanie zgłębić z powodu różnych wcześniejszych ograniczeń, m.in. psychicznych lęków - mówiła w Dwójce jedna z najwybitniejszych polskich śpiewaczek.
Audio
  • Muzyczne inspiracje i wspomnienia Jadwigi Rappé (Po herbacie/Dwójka)
Jadwiga Rapp
Jadwiga RappéFoto: PAP/Piotr Polak

joanna freszel 1200.JPG
Joanna Freszel: uwielbiam ciszę między utworami

Wyznanie to, zważywszy na wszechstronność warsztatu i różnorodność wykonywanego repertuaru (opery Glucka i Haendla, Straussa czy Wagnera, a także Mykietyna) może zaskakiwać.

- Wpadłam w sidła bardzo porządnej szkoły klasycznej. Uczyli nas bogobojnej harmonii i bardzo klasycznej teorii. Potem miałam już tyle pracy, że nigdy nie miałam ani odwagi, ani czasu, żeby zająć się czymś takim jak improwizacja. Tylko nieliczni mieli odwagę, żeby zboczyć z tego szlaku i uprawiać oba gatunki muzyki. Umiejętność improwizacji jest przecież fantastyczna. Najwięksi muzycy od wieków swobodnie poruszają się w świecie improwizacji - podkreślała prof. Jadwiga Rappé.

Wybitna śpiewaczka występowała wielokrotnie w wielu krajach europejskich, USA, Kanadzie, Japonii, w prestiżowych salach koncertowych i teatrach operowych. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów (I nagroda na Konkursie Bachowskim w Lipsku '80, Złoty Medal Konkursu Młodych Solistów w Bordeaux '81). Poza operą jest też niezwykle oddana liryce wokalnej, a wiele pieśni przywróciła do repertuaru.

Artystka opowiadała w audycji o swoich muzycznych inspiracjach i wspomnieniach, także z czasów, kiedy jeszcze nic nie wskazywało na to, że to muzyczna kariera będzie jej udziałem.

***

Tytuł audycji: Po herbacie

Prowadziła: Agata Kwiecińska

Gość: Jadwiga Rappé (śpiewaczka)

Data emisji: 8.12.2018

Godzina emisji: 17.00

pg/ag

Czytaj także

Andrzej Dobber: śpiewacy stali się towarem

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 10:00
- Dzisiaj mniej ważne jest, jakim kto jest artystą, a bardziej, jakiego ma menedżera - mówił w Dwójce słynny baryton, jeden z wielkich polskich głosów, którego znacznie częściej można usłyszeć w teatrach operowych świata niż w naszym kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewa Podleś: w restauracjach prosimy o wyciszenie muzyki

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2018 14:00
- Przy muzyce nie mogę jeść, bo denerwuję się na jej jakość. Co nie jest pięknym, genialnym wykonaniem, to dla mnie jest hałasem - mówiła w Dwójce wybitna śpiewaczka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mistrz Tomasz Konieczny i młode talenty

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 15:30
W audycji zaprezentowaliśmy relację z warsztatów znakomitego basa z młodymi śpiewakami z Akademii Operowej w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej.
rozwiń zwiń