Świąteczne playlisty muzyków: nie tylko kolędy i Czajkowski

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2018 13:02
- Mi się święta kojarzą z przemijaniem. Przy wigilijnym stole zastanawiam się, ile razy jeszcze będzie mi dane spotkać się z tej okazji z bliskimi - mówił w Dwójce gitarzysta Łukasz Kuropaczewski, który w okresie bożonarodzeniowym sięga po muzykę melancholijną.
Audio
  • Czego w Święta słuchają muzycy? (Po herbacie/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Jani Tisler/Shutterstock

Łukasz Kuropaczewski wyznał, że w okresie okołoświątecznym często słucha II część Koncertu fortepianowego G-dur Maurice'a Ravela. - Ta muzyka bardzo przekłada się na to, jakie mam myśli w tym czasie. Czuję w niej kruchość życia ludzkiego.

Muzyk dodał, że po kompozycję Ravela sięga podczas wieczornych spacerów z psem po lesie, zaś przy wigilijnym stole stara się jednak nie wprowadzać smutnej atmosfery.

W poważnym nostalgicznym nastroju utrzymana jest też ulubiona kolęda śpiewaczki Joanny Freszel. - To "Kolęda dla nieobecnych" z muzyką Zbigniewa Preisnera, tekstem Szymona Muchy i w wykonaniu Beaty Rybotyckiej. Tę pieśń pokazał mi mój tata i uzmysłowił mi, jaki rodzaj muzyki jest wartościowy.

Z kolei wiolonczelista Marcin Zdunik mówił o ponownym odkrywaniu "Dziadka do orzechów" Piotra Czajkowskiego, którego słucha wspólnie ze swoim dzieckiem ("mój syn zapałał wielką miłością do tego utworu").

Miłości do kolęd i potrzeby słuchania muzyki w święta nie odczuwa za to oboista Tytus Wojnowicz. Muzyk wyznał, co go zraziło do bożonarodzeniowych pieśni i przy okazji wygłosił ciekawą opinię na temat disco polo. 

***

Tytuł audycji: Po herbacie

Prowadziła: Agata Kwiecińska

Goście: Joanna Freszel (śpiew), Marcin Zdunik (wiolonczela), Tytus Wojnowicz (obój)  i Łukasz Kuropaczewski (gitara)

Data emisji: 22.12.2018

Godzina emisji: 17.00

bch

Czytaj także

Andrew Lawrence-King o oratorium bożonarodzeniowym z pojedynkiem w tle

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 14:45
- Oratorium Pedra Martíneza de Orgambide wykracza poza historię narodzin dzieciątka Jezus, podejmując temat niekończącej się walki dobra ze złem - opowiadał założyciel i szef zespołu The Harp Consort, jednej z gwiazd tegorocznego festiwalu Actus Humanus Nativitas.
rozwiń zwiń