Agnieszka Budzińska-Bennett: Kathleen Battle to głos stulecia

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2019 12:21
- Usłyszałam ją kiedyś, będąc uczennicą szkoły średniej w Szczecinie i do dziś nie jestem w stanie się od tego głosu uwolnić - opowiadała w Dwójce wokalistka specjalizująca się w muzyce średniowiecza.
Audio
  • Muzyczne ścieżki Agnieszki Budzińskiej-Bennett (Po herbacie/Dwójka)
Agnieszka Budzińska-Bennett
Agnieszka Budzińska-BennettFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Założycielka zespołu Ensemble Peregrina mówiła w Dwójce o swoich muzycznych fascynacjach, począwszy od lat dziecinnych. Artystka podkreśliła, że zawsze interesowała ją kultura skandynawska. Stąd z jednej strony miłość do ABBY z drugiej do Edvarda Griega. - Muzyka ABBY napawała mnie szczęściem. To znakomity zespół, który miał i dobre teksty i różnorodne piosenki, skomponowane z fantazją. One nie są takie oczywiste - podkreśliła Agnieszka Budzińska-Bennett.

Śpiewaczka wspominała, że w młodości była niezwykle spragniona muzyki i więcej czasu spędzała na słuchaniu niż podwórkowych zabawach. - Wykorzystałam dobrze ten czas i gdy poszłam na studia muzykologiczne, to znałam literaturę. Słuchowo mogłam się odnaleźć w różnych stylach muzycznych.

Agnieszka Budzińska-Bennett mówiła w audycji o muzyce, którą ją wzrusza. Wskazała też moment, w którym zaczęła się interesować muzyką średniowieczną. Pewne znaczenie miał tu serial "Robin z Sherwood" z utworami zespołu Clannad.

***

Tytuł audycji: Po herbacie

Prowadziła: Agata Kwiecińska

Gość: Agnieszka Budzińska-Bennett

Data emisji: 16.03.2019

Godzina emisji: 17.00

bch

reklama

Czytaj także

Budzińska-Bennett o wojnach na scenie muzyki średniowiecznej

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 18:00
- Jest wiele ensambli, które mają tendencje hochsztaplerskie i liczą przede wszystkim na efekt i dobrą sprzedaż - mówiła w Dwójce Agnieszka Budzińska-Bennett, wokalistka, panistka i muzykolog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 historii w jednej książce. Poleca Agnieszka Budzińska-Bennett

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 17:30
- Miałam tę książkę już w kilku podróżach. Przy każdej przedstawianej w niej opowieści mogę się zatrzymać, nad każdą zastanowić, rozwinąć jakiś problem - opowiadała ceniona wykonawczyni muzyki dawnej o "Centurii. Stu krótkich powieściach rzek" Giorgio Manganelliego.
rozwiń zwiń