Chopin na instrumentach historycznych. Jakim jurorem będzie Nelson Goerner

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2018 14:17
- Ze swą dyscypliną intelektualną, wielką muzykalnością i wykonawczą precyzją Nelson Goerner realizuje swą artystyczną wizję. Sprostanie jego wymaganiom będzie dla pianistów wielkim wyzwaniem - tak o jednym z jurorów Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych mówił w Dwójce Andrzej Sułek.
Audio
  • Przed I Konkursem Chopinowskim na instrumentach historycznych. Jakim jurorem będzie Nelson Goerner? (Fortepianiści/Dwójka)
Nelson Goerner
Nelson GoernerFoto: mat. prasowe/Jean-Baptiste Millot

Paul Badura-Skoda 1200.jpg
Paul Badura-Skoda. Prekursor gry na dawnych instrumentach

W trzech etapach I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, który odbędzie się w dniach 2-14 września 2018 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie, obok utworów Chopina zabrzmią dzieła Bacha i polonezy XIX-wiecznych polskich kompozytorów. Dotychczas przedstawiliśmy sylwetki dwóch jurorów: Nicolaia Demidenko i Tobiasa Kocha. Tym razem jednym z bohaterów audycji był Nelson Goerner.

Należy on do grona najwybitniejszych pianistów swojego pokolenia i jest uznawany za doskonałego solistę oraz cenionego kameralistę. W 1986 roku zdobył I nagrodę na Konkursie Pianistycznym im. Franciszka Liszta w Buenos Aires. Na jego talent zwróciła uwagę Martha Argerich, dzięki której otrzymał stypendium CIMAE – Art and Science Foundation i Mozarteum Argentino – oraz rozpoczął studia w konserwatorium w Genewie. Ukończył je z najwyższym wyróżnieniem w klasie Marii Tipo (1990). Tego samego roku zdobył I nagrodę na konkursie pianistycznym w Genewie.

- Aż żal, że większość nagrań, jakich dotąd dokonał to te, wykonane na współczesnym fortepianie, przy którym też najchętniej koncertuje zbierając doskonałe recenzje krytyków. Ci zawsze podkreślają jego wspaniałe panowanie nad instrumentem i skromność każącą zwracać uwagę na kompozytora a nie wykonawcę - stwierdził Andrzej Sułek.

W audycji opowiadaliśmy także o francuskiej pianistce Claire Chevalier, która również zasiądzie w sędziowskiej ławie I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.

Koch Demidenko.jpg
Chopin na dawnych instrumentach. Kogo docenią Koch i Demidenko

***

Tytuł audycji: Fortepianiści

Prowadzi: Andrzej Sułek

Data emisji: 12.08.2018

Godzina emisji: 16.00

mko/bch

Czytaj także

Wojciech Świtała: Chopin towarzyszy mi przez całe życie

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 09:00
- Twórczość Chopina jest ze mną cały czas. Na początku wykonawstwo na współczesnym fortepianie, później poszukiwania na instrumencie historycznym, w końcu pedagogika. Dzięki temu widzę jego muzykę z szerokiej perspektywy - mówił w Dwójce znakomity pianista.
rozwiń zwiń