Wojciech Ossowski na antenie Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 08:00
Program 3 Polskiego Radia zawiesił nadawanie w stanie wojennym, wznowił je 5 kwietnia 1982 roku. Cześć dziennikarzy jako ekstrema "Solidarności" nie została zweryfikowana pozytywnie, część powróciła na Myśliwiecką. W roku 1983 pojawił się w Trójce Piotr Orawski, rok później Piotr Majewski, obecny wicedyrektor, a w kolejnym roku Wojciech Ossowski.
Audio
  • Wojciech Ossowski na antenie radiowej (Dwójka/Historia polskiego folku)
Wojciech Ossowski
Wojciech OssowskiFoto: Grzegorz Śledź

Stało się tak za sprawą Pawła Sztompke, szefa Redakcji Muzycznej, który wpadł na pomysł zaproponowania słuchaczowi audycji etnicznej. Cała redakcja próbowała wybić mu ten pomysł z głowy, ale gdy się okazało, że się uparł Piotr Majewski zapytany czy nie zna jakiegoś pasjonata odparł, że i owszem i tak zaczęła się radiowa przygoda Wojciecha Ossowskiego, która trwa już trzydzieści pięć lat.

Debiutował audycją "Folk- muzyka z przyszłości".  Były to czasy, gdy o folku mało kto słyszał, a muzyka ludowa była nietolerowana. Nastawienie społeczne do niej zmieniło się i dziś trudno nam uwierzyć jak wielki był opór w słuchaniu tego rodzaju muzyki. Nazwa audycji była więc prorocza. Po jakimś czasie pojawił się mały programik, który początkowo miał nosić nazwę "Gęśle, dudy i cymbały", ale na kolejnym redakcyjnym spotkaniu ktoś rzucił hasło "Folk w pigułce" i tak już zostało.

Co było dalej? O tym opowiadał w audycji Wojtek Ossowski.

***

Tytuł audycjiHistoria polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 4.07.2020

Godzina emisji: 7.50

gs

Zobacz więcej na temat: folk folklor Wojciech Ossowski
Czytaj także

Staromiejski Dom Kultury. Przystań dla niespokojnych duchów

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2020 15:33
Przechadzając się po warszawskiej starówce, odwiedzamy Staromiejski Dom Kultury, miejsce szczególnie ważne, bo tętniło w nim życie literackie, teatralne i muzyczne. To miejsce spotkań i działań artystycznych, prawdziwa przystań dla niespokojnych duchów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krakowscy hipisi - "Zdrój Jana"

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2020 08:00
Formacja "Zdrój Jana" była hipisowską grupą wokalno-instrumentalną - trochę kabaret, trochę rock. Byli związani z klubem "Pod Ręką" i z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. Działali w latach 1966-1972.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 12:00
W cyklu "Historia polskiego folku" musimy wspomnieć o Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdzie Piosenki Studenckiej. Pierwsze spotkanie miało miejsce w Szklarskiej Porębie w 1968 roku.
rozwiń zwiń