Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 12:00
W cyklu "Historia polskiego folku" musimy wspomnieć o Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdzie Piosenki Studenckiej. Pierwsze spotkanie miało miejsce w Szklarskiej Porębie w 1968 roku.
Audio
  • Wolna Grupa Bukowina (Dwójka/Historia polskiego folku)
Wolna Grupa Bukowina na scenie Trójki
Wolna Grupa Bukowina na scenie TrójkiFoto: Wojciech Kusiński

Jerzy Szymbor i Tadeusz Gos wpadli na pomysł zgromadzenia w lokalu "Pod ponurą małpą" śpiewających turystyczne piosenki żaków. Początkowo przeważali studenci uczelni wrocławskich, ale w miarę rozwoju imprezy liczba uczestników zjeżdżających się z całego kraju przekraczała stu pięćdziesięciu.

Impreza odbywa się po dziś dzień, a wielu artystów uznawanych obecnie za topowych w tym gatunku, np. grupa Słodki Całus od Buby, to muzycy znani z folkowych czy szantowych kapel. Nie dość, że giełda odbywa się w malowniczej scenerii, to jeszcze ma niepowtarzalny klimat. Artyści prezentujący się na scenie nie pobierają żadnego honorarium, grając dla przyjemności, dzieląc się swą muzyką z licznie przybyłą publicznością.

Ponieważ impreza ma długą tradycję wielu z weteranów giełdy doczekało się rodzinnych kontynuacji, występu na scenie dzieci, a nawet wnuków. Weterani otrzymują na giełdzie tytuł Honorowego Szarego Łosia, Wojciech Bellon miał nawet status „starego łosia”, gdyż bywalcami tej imprezy była również Wolna Grupa Bukowina.

***

Tytuł audycjiHistoria polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 5.05.2020

Godzina emisji: 7.50


Zobacz więcej na temat: folk folklor Wojciech Ossowski

Czytaj także

Era Osjana cz. 2

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 14:28
Osjan wymyka się próbom zaszufladkowania - gdy zaczynał działalność nie istniało jeszcze pojęcie Muzyki Świata. Swoją muzyczną wyobraźnią wyprzedził nie tylko parę pokoleń twórców, ale wręcz całą epokę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Staromiejski Dom Kultury. Przystań dla niespokojnych duchów

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2020 15:33
Przechadzając się po warszawskiej starówce, odwiedzamy Staromiejski Dom Kultury, miejsce szczególnie ważne, bo tętniło w nim życie literackie, teatralne i muzyczne. To miejsce spotkań i działań artystycznych, prawdziwa przystań dla niespokojnych duchów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ogniska już dogasa blask...

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 12:00
Repertuar śpiewanych pieśni przy ogniskach harcerskich był rozmaity. Starszym słuchaczom pamięć podsuwa cały zestaw pieśni patriotycznych, zwłaszcza z Powstania Warszawskiego, oraz ballady i piosenki współczesne.
rozwiń zwiń