Koncert Łukasza Kuropaczewskiego i Polskiej Orkiestry Radiowej

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 18:58
W niedzielny wieczór zapraszamy do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego na koncert z muzyką brazylijską i argentyńską. Występ będzie transmitowany na naszej antenie.
Łukasz Kuropaczewski
Łukasz KuropaczewskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Program koncertu odbywającego się w okresie karnawału łączy szereg żywiołów bliskich sercu dyrygenta José Marii Florência, od wielu lat związanego z Polską, ale pochodzącego z dalekiej Brazylii. Wieczór rozpocznie utwór jego rodaka, urodzonego równo 100 lat temu Cesara Guerra-Peixa "O Gato Malhado". To krótka, czteroczęściowa suita zainspirowana książką "Historia prążkowanego Kota i panny Jaskółki" Jorga Amado - najsłynniejszego dwudziestowiecznego brazylijskiego twórcy literatury.
>>Zobacz występ Łukasza Kuropaczewskiego w audycji "Five o'clock">>

Solistą koncertu będzie jeden z najwybitniejszych gitarzystów polskich - Łukasz Kuropaczewski. W jego wykonaniu usłyszymy dwa koncerty gitarowe, chyba najbardziej znany w całej literaturze na ten instrument: Concierto de Aranjuez Joaquina Rodrigo oraz Koncert na gitarę i małą orkiestrę największego brazylijskiego kompozytora Heitora Villa-Lobosa. Wieczór zakończy muzyka baletowa. Pozostaniemy w Ameryce Południowej. A konkretnie: w Argentynie. Alberto Ginastera swój balet "Estancia" opatrzył podtytułem "Sceny z życia wiejskiego”. Utwór mocno osadzony w tradycji narodowej, tradycji gaucho (południowoamerykański odpowiednik kowboja) zakończy brawurowe "Danza final" w rytmie malambo.

Łukasz Kuropaczewski - gitarzysta klasyczny, jeden z najwybitniejszych polskich muzyków młodego pokolenia. Brał udział w licznych konkursach na całym świecie. Trzykrotnie nominowany do Paszportu Polityki oraz do nagrody TVP Kultura "Gwarancja Kultury".
Ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu pod kierunkiem Prof. Piotra Zaleskiego. Przez 8 lat studiował i pracował w USA u maestro Manuela Barrusco.  Koncertował w największych salach koncertowych świata , m.in.: w Royal Festival Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Carnegie Hall w Nowym Yorku. Występował w kilkudziesięciu krajach świata - od Panamy po Japonię.
Łukasz Kuropaczewski prowadzi kursy mistrzowskie podczas licznych festiwali gitarowych na uczelniach muzycznych w Europie i obu Amerykach. W latach 2007-2010 był wykładowcą University of Pensylvania w Filadelfii, a od 2008 jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego w Poznaniu.

Program koncertu:

César Guerra-Peixe - O Gato Malhado

Joaquin Rodrigo - Concierto de Aranjuez

Heitor Villa-Lobos - Koncert na gitarę i małą orkiestrę

Alberto Ginastera - Estancia, suita baletowa

2 lutego (niedziela), godz. 19.00

>>>Kup bilet na koncert<<<

mm/jp

Czytaj także

Jak Karol Radziwonowicz płakał przez Chopina

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2015 19:00
- Muzyki uczył mnie ojciec. W domu nazywałem go "tatą", ale na lekcji musiałem mówić "panie profesorze" - opowiadał w Dwójce Karol Radziwonowicz, pianista znany słuchaczom Dwójki jako sędzia "Płytowego Trybunału Dwójki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Daniel Stabrawa: zdobył Berlin, bo przegrał w Moskwie

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 11:00
- Każdy ucząc się gry na instrumencie, myśli o tym, żeby później stać na scenie i grać solo. Ludzie nie wiedzą, co to za męka podróżować jako solista po świecie. Gra się 45 minut, wszyscy Cię podziwiają, a potem jest pustka - mówił w audycji "Five o'clock" wybitny skrzypek i koncertmistrz Filharmonii Berlińskiej Daniel Stabrawa.
rozwiń zwiń