Supergrupa Saagara w Studiu Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 09:00
Czterech wirtuozów, dwa muzyczne światy i jedna scena. Dwójka zaprasza na retransmisję koncertu indyjsko-polskiego kwartetu Saagara.
Saagara  w Polskim Radiu
Saagara w Polskim RadiuFoto: Grzegorz Śledź / PR2

Giridhar Udupa, Bharghava Halambi i K Raja są najwybitniejszymi muzykami hinduskimi młodszego pokolenia. Na co dzień mieszkają w Bangalore, lecz występują w największych salach koncertowych świata (m.in. Carnegie Hall, Opera w Sydney). Wacław Zimpel jest klasycznie wykształconym wirtuozem klarnetu, kojarzonym głównie ze sceną muzyki improwizowanej. W swoich projektach wielokrotnie odwoływał się już do tradycji i rytuałów muzycznych innych kultur.

Światy, które spotykają się w Saagarze, to staroindyjska muzyka karnatycka, charakteryzująca się niezwykle wysublimowanym systemem rytmicznym i melodycznym, oraz muzyczna tradycja Europy. W repertuarze zespołu odnajdziemy zarówno utwory karnatyckie, jak i oryginalne kompozycje muzyków. Podstawę ich budowy stanowią taale, czyli tradycyjne hinduskie schematy rytmiczne, zestawione z zachodnią melodyką, przemieszaną z systemem rag – skal indyjskich.

9 marca tego roku Saagara w ramach swojej polskiej trasy zawitała do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Na retransmisję tego wydarzenia zaprasza Kuba Borysiak.

Wykonawcy: Ghatam Giridhar Udupa - ghatam, konnakol, morsing (instr. perkusyjne); Bharghava Halambi - mridangam, khanjira, konnakol (bębny), K Raja - tavil i inne instrumenty perkusyjne; Wacław Zimpel - klarnet

1 kwietnia (wtorek), godz. 19.30-21.30, wprowadzenie o 19.00

mm/jp

Zobacz więcej na temat: folk Indie MUZYKA POLSKA
Czytaj także

Niezwykłe życie legendy muzyki indyjskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2012 16:00
- Ravi Shankar nie tylko łączył swoją rodzimą tradycję z kulturą Zachodu, ale też na przykład elementy indyjskie i japońskie. Wraz z tamtejszymi muzykami stworzył fenomenalny album - mówił Marek Sawicki o zmarłym przed kilkoma dniami wirtuozie sitaru.
rozwiń zwiń