Barok i pasja z elektroniką

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2014 15:58
Już w niedzielę kolejna odsłona Festiwalu Muzyka Dawna - Persona Grata. Zespół Arte Dei Suonatori oraz Dwójką zapraszają do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego lub do słuchania radiowej transmisji.
Theophanis Strelitzas Jezus na Golgocie
Theophanis Strelitzas "Jezus na Golgocie"Foto: Wikipedia/domena publiczna

Festiwal, organizowany od jesieni 1998 roku, przyjął od początku formułę cyklu regularnych projektów, w ramach których organizatorzy - orkiestra Arte dei Suonatori - i ich zagraniczni goście po intensywnych, kilkudniowych próbach odbywają krótkie tournee. W programie warszawskiej odsłony tegorocznej imprezy uderza szczególny udział utworów skomponowanych w kilku ostatnich latach.

[…] Kompozycja "Strumenti Della Passione” Jarosława Kordaczuka to współczesne spojrzenie na tematykę pasyjną. "Instrumenty Męki Pańskiej” powstały bowiem w 2014 i swoim tytułem oraz formą nawiązują do ikonograficznej tradycji przedstawiania narzędzi (instrumentów) męki Jezusa Chrystusa. Jest to pasja opowiedziana przez rzeczy, a tytuły poszczególnych części to nazwy przedmiotów, które pojawiają się w kontekście Męki. Typowy dla Arte dei Suonatori skład wykonawczy zostanie tu istotnie poszerzony. Oprócz smyczków, klawesynu i lutni kompozytor zaangażował nie tylko czworo solistów (SATB) i barokowe instrumenty dęte, ale również współczesne (także etniczne) instrumenty perkusyjne oraz elektronikę. Na szczególną uwagę zasługuje też libretto, które domyślnie nawiązuje do tematyki pasyjnej, jednak zbudowane zostało z asemantycznych zbitek fonetycznych, które mogą być kojarzone z co najmniej kilkoma językami powiązanymi w świadomości kulturowej z Biblią (hebrajski, greka, łacina) […]

W programie niedzielnego koncertu znalazły się także kantaty Jana Sebastiana Bacha i jego stryja oraz kolejne współczesne dzieło - Koncert na flet prosty, klawesyn i smyczki szwedzkiego kompozytora Fredrika Osterlinga, napisany dla flecistki Bolette Roed oraz zespołu Arte dei Suonatori.

Wstęp na koncert jest wolny! Jego transmisję na antenie Dwójki poprowadzi Małgorzata Pęcińska.

Program:

Johann Christoph Friedrich Bach Kantata Wie bist du denn, o Got (lamento)

Fredrik Österling Concerto na flet prosty, klawesyn i smyczki (2014) - premiera

Johann Sebastian Bach Kantata "Ich habe Genug BWV 82"

Jarosław Kordaczuk Strumenti della Passione (2014) - premiera

Wyk. Marek Rzepka - bas, Bolette Roed - flet prosty; Orkiestra Arte dei Suonatori, Jarosław Kordaczuk - dyrygent

13 kwietnia (niedziela), godz. 19.00-21.30

mm/bch

Zobacz więcej na temat: koncert MUZYKA Wielkanoc
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Posłuchajcie najpiękniejszej piosenki o krwi Chrystusa

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2013 14:00
"Jesus Blood Never Failed Me Yet" - arcydzieło muzyki współczesnej, odwołujące się do męczeńskiej śmierci Chrystusa - powstało z nagrania śpiewu anonimowego włóczęgi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawdziwa Pasja (nie tylko Mykietyna)

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 00:02
W "Pasji według św. Marka" Pawła Mykietyna czas płynie do tyłu, Piłatowi towarzyszą rockowe gitary, a orkiestra fałszuje. Niezwykłego dzieła opowiadającego o męce Jezusa Chrystusa posłuchamy w Dwójce w Wielki Piątek.
rozwiń zwiń