Inauguracja "Nowej Tradycji" w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 14:00
W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego rozpoczyna się Festiwal Folkowy Polskiego Radia. Występów tradycyjnych muzyków z Mazowsza oraz znakomitej kurdyjskiej pieśniarki Çiğdem Aslan wysłuchać można na naszej antenie. Transmisja wideo - na stronie internetowej!
Audio
  • Z Marią Bienias o dawnych przyśpiewkach weselnych rozmawia Anna Szewczuk (Źródła/Dwójka)
  • Sławomir Czekalski: najbardziej lubię grać kujawiaki (Źródła/Dwójka)
  • Józefe Bielski: Kiedyś nie było ognisk muzycznych... (Źródła/Dwójka)
  • Na weselach bywało niebezpiecznie... (Źródła/Dwójka)
idem Aslan, znakomita kurdyjska wokalistka, wystąpi w pierwszym dniu Festiwalu (15 maja, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego)
Çiğdem Aslan, znakomita kurdyjska wokalistka, wystąpi w pierwszym dniu Festiwalu (15 maja, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego)Foto: mat. prasowe

Trwa Rok Oskara Kolberga . "Nową Tradycję" trzeba więc rozpocząć koncertem poświęconym mazowieckiej muzyce. Wszak Kolberg związany był z Mazowszem przez pięćdziesiąt siedem lat swego życia i właśnie tu rozpoczął swoje systematyczne badania, które z czasem objęły cały obszar dawnej Rzeczpospolitej. Nieocenionym źródłem wiedzy o tym regionie pozostają wciąż tomy monumentalnego dzieła "Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy...”.
Mazowsze to wciąż region barwny i zróżnicowany. Zapraszamy więc na spotkanie z wykonawcami, którzy prezentują najstarsze style wykonawcze i repertuar zachowany na tym obszarze. W Studiu Koncertowym Polskiego Radia występują więc Maria Bienias - znakomita śpiewaczka i gawędziarka z Woli Koryckiej , słynna Kapela Dobrzeliniacy z Żychlina , a także dwaj znakomici skrzypkowie: Jerzy Dzierżek z Sierzchów oraz Antoni Cichecki z Oblina-Grądek z kapelą.

 

Zachęcamy do wysłuchania rozmów z Marią Bienias , Jerzym Dzierżkiem , a także ze Sławomirem Czekalskim - członkiem Kapeli Dobrzeliniacy z Żychlina - oraz z nieżyjącym już jej założycielem Józefem Bielskim .

***

Strona 17. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" >>>

Gwiazdą wieczoru jest jednak nasz gość ze Stambułu. Kurdyjska wokalistka Çigdem Aslan swoją pierwszą solową płytę "Mortissa" wydała w 2013 roku. Artystka w intrygujący i nowy sposób nawiązuje w niej do tradycji rebetiko, pieśni nazywanych "bluesem Morza Egejskiego”. Ich rozkwit przypada na wczesne lata dwudzieste ubiegłego stulecia, w czasie przymusowych migracji ludności Turcji i Grecji. Te "słodko-gorzkie” pieśni ludzi miłujących wolność, zakazane początkowo przez władze, zarówno greckie, jak i tureckie, dziś stały się wizytówką greckiej kultury.

Płyta "Mortissa” ("silna, niezależna") to emocjonująca muzyczna opowieść o tej części Morza Śródziemnego. Na wyjątkowo subtelne interpretacje Aslan składają się muzyczne doświadczenia sięgające wielu tradycji. Artystka swobodnie porusza się w różnych stylach regionalnych, śpiewa po kurdyjsku, grecku, bułgarsku, romsku i w ladino. Sama pochodzi z rodziny kurdyjskich alawitów, dla których muzyka jest jednym z kluczowych elementów kultury, więc dorastała otoczona bogactwem swojej tradycji. Śpiewanie rozpoczęła w domu rodzinnym, a pierwsze występy dawała już podczas studiów na Uniwersytecie w Stambule. Wykonywała zarówno rebetiko, jak i pieśni sefardyjskie.

W 2003 roku zamieszkała w Londynie i tam związała się z Dunav Balkan Group. W 2008 roku natomiast dołączyła do jednego z najlepszych w Wielkiej Brytanii zespołów grających muzykę klezmerską i bałkańską: She’Koyokh Klezmer Ensemble. Od roku 2009 realizuje autorski projekt "Songs of Smyrna” poświęcony pieśniom dawnej Smyrny, a wspólnie z Tahirem Palalim (lutnia baglama) wykonuje pieśni ludowe Anatolii. Uczestniczyła w projekcie "Nefesh” Raphaela Rogińskiego poświęconemu tradycji muzycznej Żydów sefardyjskich, głównie z regionu północnej Grecji i Turcji.

Transmisję inauguracyjnego wieczoru "Nowej Tradycji" prowadzą Anna Szewczuk i Kuba Borysiak.

Program:

Muzyka Źródeł "Mazowsze”: Kapela Antoniego Cicheckiego z Grądek, Kapela Dobrzeliniacy z Żychlina, Maria Bienias z Woli Koryckiej, Jerzy Dierżek ze wsi Sierzchowy
***

Çiğdem Aslan – śpiew

Nikos Baimpas – kanun
Michalis Kouloumis – skrzypce

Paul Tkachenko – kontrabas

Vasilis Sarikis – perkusja, śpiew

Pavlos Melas – gitara

15 maja (czwartek), godz. 19.30-21.30, wprowadzenie o 19.00

mm/mc

Czytaj także

Nowa Tradycja 2014 - poznaj program, kup bilety

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 14:39
Oto szczegółowy program 17. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" oraz informacje o warunkach wstępu na festiwalowe koncerty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małgorzata Małaszko-Stasiewicz: "Nowa Tradycja" odkrywa prawdę w kulturze ludowej

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 13:24
– Tradycyjne pieśni używają niewymyślnych słów, ale opowiadają o rzeczach, których wszyscy doświadczamy: o strachu przed śmiercią, radości narodzin, szczęściu miłości – mówiła w Trójce dyrektor Programu 2 Polskiego Radia, zapraszając na 17. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda Muzyka Źródeł dla Janiny Chmiel i Tadeusza Kubiaka!

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 14:55
Przed nami 17. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja", wielkie święto muzyki tradycyjnej. Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z wtorkowej konferencji prasowej, podczas której między innymi poznaliśmy laureatów nagrody Muzyka Źródeł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chłopcy Kontra Basia z Wirtu@alnymi Gęślami!

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 14:52
Laureatem 11. WIRTU@LNYCH GĘŚLI została płyta: "OJ TAK!” zespołu Chłopcy Kontra Basia. Jak co roku, dodatkową atrakcją dla głosujących była możliwość wyróżnienia najciekawszej okładki. Która okładka najlepiej oddaje ducha muzyki?
rozwiń zwiń