Mistrzowie z Iranu i z Turcji na "Nowej Tradycji". Trwa transmisja!

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 23:00
Wirtuoz perskiej liry kemencze, Kayhan Kalhor, oraz mistrz lutni długoszyjkowej baglamy, Erdal Erzincan, wystąpią w sobotę w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Koncert do wysłuchania na antenie Dwójki, do obejrzenia - na naszej stronie.
Kayhan Kalhor i Erdal Erzincan
Kayhan Kalhor i Erdal ErzincanFoto: materiały promocyjne

Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja koncert - Kayhan Kalhor & Erdal Erzincan

Kayhan Kalhor urodził się w Teheranie w rodzinie kurdyjskiej. Swoją muzyczną karierę rozpoczął w wieku lat siedmiu. Już po pięciu latach nauki został zaproszony do współpracy z Narodową Orkiestrą Radia i Telewizji Iranu. W wieku lat siedemnastu rozpoczął pracę z jedną z najbardziej prestiżowych organizacji artystycznych w Iranie: Shayda Ensemble of the Chavosh Cultural Center. Jako młody muzyk wiele podróżował po Iranie, szczególnie do regionów o bogatej tradycji muzycznej – Korosanu i Kurdystanu. Od wielu lat mieszka w Stanach Zjednoczonych.
Kayhan Kalhor jest uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów irańskich. Jako solista współpracował m.in. z Filharmonikami Nowojorskimi oraz Orchestre National de Lyon. Jest założycielem zespołu Dastan, Ghazal, w którym łączy tradycje indyjskie z muzyką perską. Współpracował także z wybitnymi śpiewakami perskimi: Mohammadem Rezą Shajarianem oraz Shahramem Nazerim. Większość jego ostatnich albumów była nominowana do nagrody Grammy ("Faryad”, "Without You”, "The Rain”). W 2008 roku ukazała się płyta "Silent City”, nagrana z zespołem Brooklyn Rider z USA.

Zobacz filmy z pierwszego dnia "Nowej Tradycji" 2014>>>

Erdal Erzincan urodził się w Erzumrum w 1971 roku. Od najmłodszych lat fascynował się muzyką tradycyjną swojego regionu. W roku 1985, po kilku latach nauki gry na baglamie, przeniósł się do Stambułu, aby uczyć się w słynnej Arif Sag Music School. Studia kontynuował w Istanbul Technical University, gdzie zaczął rozwijać nową technikę wykonawczą (gra palcami zamiast plektronem).
Jego pierwszy album, „Tore”, który ukazał się w 1994 roku, stał się przepustką do międzynarodowej kariery. Od lat dziewięćdziesiątych Erdal współpracował m.in. z Filharmonikami Kolońskimi, Wiedeńską Orkiestrą Symfoniczną, muzykami z Turcji: Arifem Sağiem, Erolem Parlakiem Yılmazem Çelikiem.

Strona 17. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" >>>

Pierwsze spotkanie Erdala z Kayhanem Kalhorem zaowocowało wspólną płytą "The Wind”, która ukazała się w 2004 roku nakładem ECM. Muzycy spotkali się ponownie po prawie dziesięciu latach, aby wspólnie stworzyć kolejny album "Kula Kulluk Yakışır Mı” (ECM 2013). Tytuł płyty jest hołdem złożonym wybitnemu wirtuozowi baglamy Muhlisowi Akarsu (1948-1993). Podczas koncertu muzycy tworzą mistyczny spektakl oparty o improwizację, inspirując się zarówno tradycją Anatolii, jak i Persji.

Koncert i transmisję poprowadzą Wojciech Ossowski oraz Kuba Borysiak.

Program:

Kayhan Kalhor – kemencze

Erdal Erzincan – baglama

17 maja (sobota), godz. 20.00-23.00

mm/jp

***

Sponsorem koncertu jest firma DECO

/
Czytaj także

Nowa Tradycja 2014 - poznaj program, kup bilety

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 14:39
Oto szczegółowy program 17. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" oraz informacje o warunkach wstępu na festiwalowe koncerty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małgorzata Małaszko-Stasiewicz: "Nowa Tradycja" odkrywa prawdę w kulturze ludowej

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 13:24
– Tradycyjne pieśni używają niewymyślnych słów, ale opowiadają o rzeczach, których wszyscy doświadczamy: o strachu przed śmiercią, radości narodzin, szczęściu miłości – mówiła w Trójce dyrektor Programu 2 Polskiego Radia, zapraszając na 17. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda Muzyka Źródeł dla Janiny Chmiel i Tadeusza Kubiaka!

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 14:55
Przed nami 17. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja", wielkie święto muzyki tradycyjnej. Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z wtorkowej konferencji prasowej, podczas której między innymi poznaliśmy laureatów nagrody Muzyka Źródeł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nowa Tradycja" 2014 – przewodnik multimedialny

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 12:43
rozwiń zwiń