Legendarni bracia Ganesh i Kumaresh na polsko-indyjską rocznicę!

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 08:00
Mistrzowie południowoindyjskiej muzyki klasycznej wystąpili w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. im. Agnieszki Osieckiej z okazji 60-lecia Nawiązania Stosunków Dyplomatycznych Polski i Indii. Zapraszamy na retransmisję koncertu.
Bracia Ganesh-Kumaresh
Bracia Ganesh-KumareshFoto: materiały promocyjne

Bracia Ganesh-Kumaresh to jedni z najważniejszych wykonawców i kompozytorów południowoindyjskiej muzyki klasycznej – stylu karnatyckiego. Wspólne występy uzdolnieni bracia rozpoczęli w wieku zaledwie kilku lat, pierwsze sto koncertów zagrali jeszcze przed ukończeniem 10. roku życia. Skrzypkowie, pochodzący z Tamilnadu – najbardziej wysuniętego na południe stanu Indii – reprezentowali swoją ojczyznę na tak prestiżowych wydarzeniach, jak londyński festiwal Darbar czy Asia Pacific Festival w Berlinie, a także w ramach oficjalnej selekcji World Music Expo WOMEX 2013. Ich nagrania wielokrotnie prezentowało Państwowe Radio Indyjskie All India.

Ganesh-Kumaresh nagrali od 1972 roku kilkadziesiąt albumów, będących zarówno efektem ich własnych poszukiwań, jak i większych projektów – współpracy z grupami tanecznymi oraz tak uznanymi muzykami, jak Ustad Zakir Hussain, Dr. Balamurali Krishna, Vikku Vinayakaram, Ustad Shujaat Khan, George Brooks, John McLaughin czy Trilok Gurtu. Bracia współtworzyli także muzykę do szeregu bollywoodzkich filmów, m.in. "Dance like a Man” czy "Chandrikai”.
W Warszawie artystom towarzyszył Krishnan Anantha Raman, który jest wnukiem jednego z najlepszych mridangistów w historii Indii – Shri Palghata R. Rghu. Ananthę zwykło określać się mianem dziedzica jego spuścizny. Pierwszy koncert zagrał w wieku 6 lat i od tego czasu nieustannie występuje, otrzymując szereg wyróżnień. Uznany za najlepszego mridangistę Indii, honorowany przez rząd stanu New Jersey, występował w ramach EXPO 2000 w Hanowerze. Współpracuje z szeregiem wybitnych indyjskich muzyków, występując na prestiżowych scenach i festiwalach na całym świecie.

Na retransmisję niezwykłego koncertu w "Filharmonii Dwójki" zaprasza Anna Szewczuk.

8 października (środa), godz. 19.30-21.30, wprowadzenie o 19.00

mm/jp

Czytaj także

Niezwykłe życie legendy muzyki indyjskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2012 16:00
- Ravi Shankar nie tylko łączył swoją rodzimą tradycję z kulturą Zachodu, ale też na przykład elementy indyjskie i japońskie. Wraz z tamtejszymi muzykami stworzył fenomenalny album - mówił Marek Sawicki o zmarłym przed kilkoma dniami wirtuozie sitaru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakir Hussain: po narodzinach tata zamiast modlitwy wyśpiewał mi rytm

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 11:58
Nie ma drugiego tak biegłego w klasycznej muzyce Indii, a jednocześnie tak mocno związanego z jazzem tablisty jak Zakir Hussain. O tym, dlaczego nie został gwiazdą rocka, oraz o rytmicznych różnicach między Indiami a Zachodem, wirtuoz opowiadał w "Rozmowach improwizowanych".
rozwiń zwiń