REKLAMA

"Wojna i pokój" według Jordiego Savalla

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 09:50
Zapraszamy na retransmisję koncertu, który zainaugurował ubiegłoroczny festiwal im. Aleksandra Tansmana.
Jordi Savall jest jedną z największych postaci współczesnego życia muzycznego na świecie  ikoną muzyki dawnej.
Jordi Savall jest jedną z największych postaci współczesnego życia muzycznego na świecie – ikoną muzyki dawnej.Foto: PAP/Adam Warżawa

Spektakl muzyczny "Wojna i pokój", który swoją premierę miał na łódzkim festiwalu w roku 2014, nawiązuje do największych tragedii cywilizacji europejskiej, jaką było - i niestety jeszcze jest - rozwiązywanie sporów kulturowych, religijnych i terytorialnych za pomocą konfliktów zbrojnych.
W retransmisji koncertu usłyszymy muzykę nieprzerwanie towarzyszącą zdarzeniom epoki, w których przepych przeplata się z krwawymi konfliktami, muzykę odzwierciedlającą umysły głównych bohaterów. "Wojna i pokój” to imponujący spektakl, fresk muzyczny, w którym pojawiają się muzyczne i literackie odwołania do historii Europy, relacji Wschód-Zachód. W obliczu ciągle rodzących się niebezpieczeństw wybuchu konfliktów na trudną do wyobrażenia skalę, piękno muzyki z różnych części świata po obrazach wojny budzi w słuchaczach żywe pragnienie pokoju. Wskazuje drogę nowej kultury, szukającej innych rozwiązań, znaczącej nowy etap rozwoju ludzkości.
W programie spektaklu utwory muzyków i poetów anonimów z kręgu Europy wschodniej, Imperium Osmańskiego i Armenii oraz utwory takich twórców jak: S. Scheidt,  L. de Vega, J.-B. Lully, J. Jenkins, J. Rosenmuller, J. Blow, J. Cabanilles, G. F. Haendel.

wyk. Hespèrion XXI, Le Concert des Nations i La Capella Reial de Catalunya pod dyrekcją Jordiego Savalla

(10. Międzynarodowy Festiwal Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana, Łódź, 14.11.2014)

***
Do słuchania "Filharmonii Dwójki" w środę (21.01) w godzinach 19.00-21.30 zaprasza Piotr Matwiejczuk.

materiały prasowe/bch/jp

Zobacz więcej na temat: koncert MUZYKA Jordi Savall
Czytaj także

Przepis na sukces według The Hilliard Ensemble

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 10:00
- Ważne jest, żeby dobrze pić i jeść. Czasami człowiek naprawdę potrzebuje sobie dogodzić, żeby nie ulec zniechęceniu - mówił w Dwójce Steven Harold.
rozwiń zwiń