Czy wojna miała wpływ na muzykę Lutosławskiego?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 08:02
Choć znał Witolda Lutosławskiego, to nigdy nie rozmawiał z nim o jego doświadczeniach z czasów wojny. Dyrygent i kompozytor Wojciech Michniewski mówił w radiowej Dwójce, że należy być bardzo ostrożnym w poszukiwaniu bezpośrednich przełożeń złych, ale i dobrych doświadczeń, na dzieło.
Audio
  • Dyrygent Wojciech Michniewski opowiada o twórczości Witolda Lutosławskiego (Filharmonia Dwójki)
Wojciech Michniewski sprzeciwia się poszukiwaniu w dziełach Witolda Lutosławskiego w odnośników do przeżyć wojennych
Wojciech Michniewski sprzeciwia się poszukiwaniu w dziełach Witolda Lutosławskiego w odnośników do przeżyć wojennych Foto: Grzegorz Śledź

- Mamy za sobą doświadczenie wojny i są tacy kompozytorzy, którzy za pomocą werbla imitują strzały. Jak się słyszy ostre kulminacje w utworze, który jest zatytułowany w sposób sugerujący jakieś nawiązanie do czasów wojennych, to się mówi, że to są np. wybuchy. Bardzo nie lubię takich zabiegów, gdyż uważam, że jest to wszystko o wiele głębsze – podkreślał Wojciech Michniewski.

W radiowej Dwójce mówił, że każdy człowiek, który przeszedł przez ciężkie albo bardzo radosne doświadczenie sam się zmienia.

- Byli tacy kompozytorzy i artyści, którzy po doświadczeniu wojny, Holokaustu, twierdzili, że już nie napiszą żadnej nuty albo nie postawią kreski na płótnie, bo ono odebrało im wiarę w sensowność tego typu kulturowego porozumienia, którym może być twórczość. Inni uważali, że znikła już idea piękna, że przestało ono istnieć, że zmieniło się ono w inne doświadczenie, typ przekazu – mówił Wojciech Michniewski.

Czy Witold Lutosławski potrafił oddzielić swoje osobiste doświadczenia od twórczości? O tym posłuchaj w dźwięku.

***

Przygotowała: Anna Skulska
Goście:
Wojciech Michniewski (dyrygent i kompozytor)

Data emisji: 01.02.2015
Godzina emisji:
19.39

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

Czytaj także

Grażyna Auguścik śpiewa Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2014 20:00
W "Wybieram Dwójkę" Grażyna Auguścik opowiedziała o swojej najnowszej płycie inspirowanej muzyką Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok Lutosławskiego wciąż trwa... w sieci

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 19:40
- Ta wystawa będzie trwała tak długo, jak długo istniał będzie Google - mówiła Ewa Bogusz-Moore, współautorka wirtualnej ekspozycji "Lutosławski 1913-1994".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Lutosławski - marka polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 06:00
- Od kiedy pamiętam, chciałem zostać kompozytorem - deklarował mistrz polskiej awangardy muzycznej. 108 lat temu, 25 stycznia 1913 roku w Warszawie urodził się Witold Lutosławski, jeden z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku.
rozwiń zwiń