Jordi Savall i mistrzowie baroku z Austrii

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2015 09:50
Żywa legenda muzyki dawnej tym razem zaprezentowała dzieła Riedla i Bibera. Zapraszamy na retransmisję koncertu z Wiednia.
Wiedeń był ważnym muzycznym ośrodkiem jeszcze przed narodzinami Mozarta, Haydna i Beethovena
Wiedeń był ważnym muzycznym ośrodkiem jeszcze przed narodzinami Mozarta, Haydna i BeethovenaFoto: CC0 Public Domain / FAQ (pixabay)

Sława Jordiego Savalla wykracza daleko poza krąg osób zainteresowanych muzyką, sięgając granic popkultury. Kataloński gambista stał się symbolem wtajemniczenia w wysoką kulturę, od tej kolorowej i efektownej strony, ale też tej sakralnej, a wręcz mistycznej.

Dziś prowadzi kilka autorskich zespołów i własne wydawnictwo, w którym publikuje fonograficzne efekty specjalnych projektów odwołujących się do wielkich zjawisk cywilizacji zachodniej. Szczególną pozycję zyskał jednak, gdy 30 lat temu zajmował się po prostu wykonywaniem muzyki, od średniowiecznej po barokową.

Program:

Bartholomäus Riedl Ist ein schöner Aufzug, Ein langer und schöner Aufzug

Heinrich Ignaz Franz von Biber Plaudite tympana, Battalia, Sonata Sancti Polycarpi, Missa Salisburgensis

Wyk. Hespèrion XXI, Le Concert des Nations, La Capella Reial de Catalunya, dyr. Jordi Savall; Hanna Bayodi-Hirt – sopran, Marianne Beate Kielland – mezzosopran, Pascal Bertin i David Sagastume – kontratenory, Nicholas Mulroy i Lluís Vilamajó – tenory, Daniele Carnovich i Antonio Abete – basy

(Wiedeń, 18.01.2015)

***

Na audycję "Filharmonia Dwójki" zapraszamy w środę (27.05) w godzinach 19.00-21.30  Program poprowadzi Piotr Matwiejczuk .

mm/bch

Czytaj także

Jordi Savall: muzyka przenosi nas w duchową przestrzeń

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 17:51
Niezwykłym akcentem zakończonego właśnie XX Festiwalu "Pieśń Naszych Korzeni" w Jarosławiu był występ Jordiego Savalla, jednego z najwybitniejszych interpretatorów muzyki dawnej. Koncert poświęcony był pamięci Montserrat Figueras, znakomitej katalońskiej śpiewaczki i jego zmarłej w 2011 roku żony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jordi Savall: muzyka to okno na historię

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 14:00
- Przez stulecia uważano, że nowa muzyka jest lepsza od dawnej. Tymczasem tradycja niesie ze sobą rzeczy dla naszej współczesnej egzystencji bardzo istotne: piękno, duchowość i tolerancję - powiedział wybitny muzyk w rozmowie z Piotrem Matwiejczukiem.
rozwiń zwiń