REKLAMA

Philippe Hurel: w pewnym sensie jestem Wagnerystą

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 11:56
- Lubię odwoływać się do ludzkiej percepcji, grać z pamięcią słuchacza, a mistrzem tego był właśnie Wagner, który posługiwał się leitmotivami - mówił w Dwójce ceniony francuski kompozytor.
Audio
  • Philippe Hurel o swoich inspiracjach (Filharmonia Dwójki)
Philippe Hurel
Philippe HurelFoto: C. Daguet, Editions Henry Lemoine/materiały prasowe WJ

Utwór Philippe'a Hurela Tour à tour II - La rose des vents uświetnił inagurację 59. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Z kompozytorem rozmawialiśmy o niezwykłej ekspresji tego dzieła. - Wcześniej odrzucałem wszystko, co wiązało się z ekspresją czy patosem, ale moje ostatnie kompozycje mają właśnie taki charakter - wyznał twórca.

Philippe Hurel opowiadał o swojej fascynacji Ryszardem Wagnerem i jego leitmotivami. Co ciekawe kompozytor porównał słuchanie wykonań swoich dzieł do poddawania się psychoanalizie. - Czasami  w trakcie tego procesu odczuwam potrzebę skonsultowania się ze swoim psychiatrą.

***

Rozmawiał: Krzysztof Dziuba

Gość: Philippe Hurel (kompozytor)

Data emisji: 16.09.2016

Godzina emisji: 21.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

bch/mg

Czytaj także

58. Warszawska Jesień w Dwójce. Sztuka słuchania

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2015 12:00
Współczesna muzyka rodzi się często dopiero w subiektywnym procesie słuchania. O tym m.in. rozmawialiśmy z Krzysztofem Szwajgierem z rady programowej Warszawskiej Jesieni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Kaspszyk: dziś muzyków już nic nie zaskoczy

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2015 19:24
– Orkiestrze nie trzeba dzisiaj niczego tłumaczyć. Muzycy są przygotowani już na pierwszej próbie – mówił dyrygent finałowego koncertu Warszawskiej Jesieni.
rozwiń zwiń